LÉTO 2020: PRÁZDNINY

 

Prázdniny – čas volna a odpočinku pro žáky i jejich učitele

Na severní polokouli je v mnoha zemích červenec a srpen vyhrazen prázdninám. Délka se však výrazně liší – od 6 týdnů v některých oblastech Německa, v Nizozemsku, Velké Británii a Lichtenštejnsku až po 13 týdnů třeba v Portugalsku. Vůbec nejkratší prázdniny mají pak děti ve švýcarském kantonu Aargau, pouhých 5 týdnů. Rekordmani jsou naopak Italové, kteří si užijí 14 týdnů letního volna. A děti na prvních stupních v Bulharsku mají dokonce 15 týdnů.

A víte, jak to bylo se zavedením prázdnin v Českých zemích a proč výběr padl právě na dva nejteplejší měsíce roku?

Mluvil o nich už Jan Amos Komenský, ale definitivně je zavedla v roce 1774 až Marie Terezie spolu s povinnou školní docházkou a trvaly 21 dní. Následným nařízením Josefa II. ze dne 24. května 1786 byly letní prázdniny přesunuty ze září a října na červenec a srpen.

Historici se nemohou shodnout, zda to bylo kvůli vedru, ve kterém se toho děti už stejně moc nenaučí, nebo proto, aby děti mohly rodičům pomáhat při práci na poli.

Tak či tak, prázdniny si užijte a podělte se s námi o pohlednice z míst, která navštívíte. Společně tak vytvoříme barevnou a pestrou mozaiku zajímavých míst po celém světě, která budou inspirací pro ostatní krajánky. Podrobné informace najdete na našem webu, Facebooku a Instagramu.

 

Hodně zábavy při čtení Krajánka!