SUK

Ceny za literaturu pro děti a mládež „Suk – čteme všichni“

HLASOVACÍ VÝZVA PRO ČESKÉ DĚTI V ZAHRANIČÍ aneb NÁZOR DĚTÍ ROZHODUJE

V roce 2021 probíhá již 28. ročník Ceny za literaturu pro děti a mládež „Suk – čteme všichni“, kterou organizuje Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského v Praze.

Také Krajánek ve světě, od roku 2020 oficiální partner NPMK, má za cíl podporovat čtenářství. Chtěl by vás proto upozornit, že i malí čtenáři po celém světě mohou hlasovat pro své oblíbené knihy a zajistit jim tak Cenu dětí! Tato cena je udělována na základě ankety dětských čtenářů, která probíhá do 31.března 2021 včetně.

Hlasuje se prostřednictvím tištěných lístků nebo elektronicky, a to pro jakoukoli knihu, kterou děti přečetly v českém jazyce a která vyšla v roce 2020.

Ceny získávají autor díla, ilustrátor, překladatel, editor a nakladatel podle počtu hlasů. Po ukončení hlasování je z došlých hlasovacích lístků vylosováno také 50 dětí, které získají knižní dárek a diplom s podpisem ředitele NPMK.

Cílem je ocenit hodnotná literární díla pro děti a mládež vydaná v roce 2020 a mimořádné počiny školních knihoven. Cena také upozorňuje pedagogickou a ostatní veřejnost na nové tituly a zároveň reflektuje čtenářské preference dětí.

Cena má ještě další dvě kategorie. V jedné z nich hodnotí knihy odborná porota a v další kategorii soutěží školní knihovny o nejzajímavější aktivitu. Ještě dodejme, že cena dostala název po knihovníkovi a učiteli Václavu Františku Sukovi, který před více než sto lety založil právě první knihovnu pro děti. 

„Existuje více soutěží, ve kterých se oceňuje literatura pro děti a mládež, ale o všech vítězích rozhodují jen dospěláci. Samozřejmě jsou to vždy odborníci, učitelé a knihovníci, kteří knihám opravdu rozumí a vybírají krásné knihy, ale názor dětí opomíjejí.  Naše cena je tady jedinečná v tom, že o vítězi rozhoduje jen názor dětí. Jsme vždy velmi zvědaví, které knihy děti vyberou. A je zajímavé, že jsou to často knihy, kterých si dospělí nevšimli,“ vysvětluje Edita Vaníčková, vedoucí odboru Pedagogické knihovny hlavní poslání této Ceny.

„Myšlenka nechat ocenění dětských knih na děti samotné, je velmi inovativní a mně osobně velmi sympatická. Oslavujeme tak knihy, které se nejvíc líbí dětem – a nejen ty, které chceme, aby se dětem líbily,“

doplňuje Lenka Kanellia, předsedkyně spolku Krajánek ve světě s tím, že už se velmi těší, až se dozví, která kniha děti v loňském roce nejvíc učarovala.

Ke stažení: