Náš projekt distanční online výuky českého jazyka je uzpůsoben specifikům českých žáků žijících dlouhodobě v zahraničí. Výuka je zaměřena především na děti, které nemají přístup k výuce češtiny (například nežijí v místě, jež má aktivní krajanskou školu nebo krajanský spolek, který výuku češtiny organizuje, popřípadě výuka poskytovaná krajanským spolkem nepokrývá jejich potřeby).
Projekt tak řeší současné nedostatky ve vzdělávání českých dětí v zahraničí. Děti dlouhodobě pobývající v zahraničí mají omezený přístup k českému jazyku a kultuře. Českojazyčnému prostředí jsou vystavené omezeně. Problém se stupňuje obzvláště v oblastech, kde neexistují aktivní krajanské spolky nebo české školy v zahraničí.
Cílem projektu je vytvoření systému, který by umožnil dětem přístup k výuce, učebním pomůckám přizpůsobeným specifickým požadavkům multilingvních dětí a vytvoření inkluzivních tříd tvořených dětmi žijícími v zahraničí.
Díky moderním technologiím zajišťujeme pravidelnou výuku českého jazyka s evidencí docházky a slovním hodnocením našich žáků. Hodnocení je neformální a slouží jako zpětná vazba pro děti i rodiče. Kvalita výuky je zajištěna aprobovanými pedagogy a zkušenými krajanskými učiteli.
Projekt je plánován jako mnoholetý s postupným nárůstem tříd. Cílem projektu je nastavit úroveň a rozsah výuky tak, aby byla ověřena reálná možnost splnění očekávaných výstupů podle §18 odst. 1 vyhlášky č. 48/2005Sb. a přípravy žáků ke zkoušce v kmenové škole.
Na projektu se podílí:
Za podpory:
Krajánek ve světě

Česká asociace

MŠMT ČR

Ocenění
Evropská jazyková cena LABEL 2021
Toto ocenění je udílené výjimečným a inovativním projektům v oblasti jazykového vzdělávání. Od roku 2002 jsou oceňovány národní i mezinárodní projekty, které kreativním způsobem přispívají ke zvyšování kvality jazykového vzdělávání, motivaci studentů a k co nejlepšímu využití zdrojů k rozšíření nabídky jazyků. V rámci České republiky ji organizuje Dům zahraniční spolupráce v kooperaci s MŠMT ČR.

Náš tým
ORGANIZAČNÍ TÝM
PEDAGOGICKÝ TÝM
Michaela Knilová
Čeština jako druhý jazyk
MA Petra Hegedüšová
Projektově-konverzační hodiny, Český jazyk 1. -3. třída
Naši žáci

Jak to všechno začalo
Pilotní ročník pro školní rok 2020/2021 připravil spolek Krajánek ve světě z.s. ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy (odbor školství, mládeže a sportu, oddělení koncepce a projektů) a Jazykovou školou s právem státní jazykové zkoušky hlavního města Prahy první ročník distanční výuky pro české děti žijící v zahraničí. Přípravná faze projektu probíhala od léta 2019.
V přípravné části byl projekt také po odborné stránce konzultován s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (O 210).
Ve školním roce 2020 – 2021 byly otevřeny pilotní třídy na úrovni 1. a 2. třídy ZŠ. Projekt je plánován jako mnoholetý s postupným nárůstem tříd. Cílem projektu bylo vytvoření podmínek pro rovný přístup ke vzdělávání pro české děti dlouhodobě pobývající v zahraničí a nastavit úroveň a rozsah výuky tak, aby byla ověřena reálná možnost splnění očekávaných výstupů podle §18 odst. 1 vyhlášky č. 48/2005Sb. a přípravy žáků ke zkoušce v kmenové škole.
V prvním pololetí školního roku 2020-2021 bylo do projektu zapojeno 19 žáků.
Od dubna 2021 organizujeme projekt ve spolupráci s Českou asociací.
V druhém pololetí školního roku 2020-2021 otevíráme přípravné kurzy pro 2. a 3. třídu a přibývá dalších 39 žáků.
V prvním pololetí školního roku 2021-22 navštěvuje naše kurzy 97 dětí ze 25 států na pěti kontinentech.