Laskavost

Laskavost, laskavost… Kdo nemá ponětí, co to slovo znamená, nechť se nad ním kapku zamyslí. Ha, nějak náramně se podobá slovu láska. Nebo laskonka či dokonce laskomina! Tak to jistě nebude znamenat nic ošklivého nebo strašidelného a můžete se bez obav pustit do nového Krajánka. Opravdu, každý pořádný slovník nám potvrdí, že laskavost je jinak řečená vlídnost (hezká vlastnost), přívětivost (také milá) či dobrosrdečnost (klíčová to vlastnost kladných pohádkových postav!).

V dnešním světě, který často ukazuje i své nepěkné stránky, je laskavost jednou z nanejvýš ceněných vlastností a způsobů chování. Vždyť vzájemná vlídnost mezi blízkými a známými – a nejen jimi – by měla být samozřejmá. Mohla by pomoci překonat zbytečná rozčilování, nebo dokonce nepříjemným situacím předejít.

Ono se to lehko řekne nenaštvat se a nevypustit z pusy nějaké nehezké slovíčko nebo se nezachovat nehezky, zvlášť když k tomu máme důvod. Že Pepa přišlápl Jardovi tkaničku od bot a zamazal ji celou od bláta a Jarda mu to oplatil pravačkou do nosu? Že řidič autobusu nepočkal na belhající se stařenku a zavřel jí dveře před nosem? Že soused křičel v obchodě na paní prodavačku, že se mu u nového kabátu hned druhý den po koupi utrhl knoflík? Že Gábina po příchodu ze školy drze odsekla mamince
na otázku, co bylo ve škole k obědu?

Takové a ještě daleko horší situace může zažít každý z nás. Co ale s nimi? Jsem-li Pepa, omluvím se rychle Jardovi, protože jsem to neudělal schválně. Jsem-li Jarda, omluvu přijmu a už vůbec zdánlivou křivdu nenapravuji pěstí do Pepova nosu. Jsem-li řidič, zastydím se, dveře znovu otevřu, protože mi dojde, že jednou také budu s hůlkou dobíhat autobus, abych stihl návštěvu u pana doktora nebo vyzvednout milovaná vnoučata ze školy. Jsem-li soused s utrženým knoflíkem, uvědomím si, že paní prodavačka kabát nešila, a i kdyby, není to tragédie, kvůli které je třeba vyvádět a přivést někoho k slzám. Jsem-li Gábina, trkne mě, že máma neví o mé dnešní hádce s Luckou a že měla jen starost, zda jsem si pochutnala a nemám hlad.

Být laskavý je nejen hezké, ale také se to určitě vyplácí. Ne nadarmo se říká: jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Začneme-li totiž s laskavostí u sebe, třeba bude hodně nakažlivá a potom se začnou chovat mile, vlídně a přívětivě i ostatní kolem nás.

Komentáře