Povolání – herec

Jméno: Ondřej Novák
Povolání: herec na volné noze, moderátor, voiceover, hlas reklam v TV, copywriter, freelancer

Čím jste chtěl být jako malý?
Asi hercem, dramaťák jsem dělal od 6 let a před tím si to moc nevybavuju, ale tak kolem 18, když jsem dělal přijímačky na herecké školy (DAMU, JAMU), tak jsem toužil spíš po produkci nebo nějaké organizaci.

Co vás na vaší práci nejvíc/nejmíň baví?
Volnost, být pán svého času, na druhou stranu nejistota příštích dní, někdy je toho moc a někdy není do čeho píchnout. Neskutečně mě baví plastičnost toho všeho, jak to do sebe zapadá a jedno podporuje druhé. Nedokázal bych stereotypně fungovat každý všední den od 6 do 15.

Bez čeho se ve své práci neobejdete?
Bez lidí – divadelní hlediště bez diváků je nejsmutnější pohled na světě. Pro diváky by se herec rozkrájel (v dobrém slova smyslu), na druhou stranu potřebuji lidi jako inspiraci nejen pro hereckou práci, ale i pro kreativní psaní nebo vymýšlení scénářů nebo spotů.

V čem musí být člověk dobrý, aby mohl toto povolání vykonávat?
Co se herectví týče, tak rozhodně v přijímání kritiky, hlavně když je konstruktivní, to ho posune dál. Herec potřebuje vnější oči, které mu potvrdí jeho herecký záměr, snažení a výsledný efekt. Ovšem pozor na lidi, kteří tyto oči nabízejí, vždy je důležité obklopit se dobrými lidmi, napříč profesemi.

Co byste poradil někomu, kdo se chce stát hercem?
Určitě mít rezervní plán, kdyby to nevyšlo nebo nebavilo nebo netěšilo nebo neposouvalo dál. Než by se člověk trápil, může dělat cokoliv jiného. Proto jsem nezkoušel štěstí na středoškolské úrovni, tedy konzervatoř, ale studoval obchodní akademii a následně vystudoval herectví na Janáčkově akademii múzických umění. Středoškolské vzdělání jsem uplatnil při výběrovém řízení na pozici programového ředitele komerční rozhlasové stanice v Brně, kterou jsem následně asi pět let vykonával. Nikdy nevíte, kam vás život zavede a co vás bude bavit.

Kdyby měl být herec zvíře, jaké by byl a proč?
Konkrétní zvíře asi nemám, určitě nějaké stádové, nevyhledávám izolaci, mám rád společnost, v zoo rád pozoruji surikaty, gorily nebo slony.

Tři slova, která vaši práci nejlépe vystihnou.
Zůstat nohama na zemi nebo nikdy se nevzdávat. Případně není malých rolí… Těžko říct, každé období by asi vystihovala jiná slova.

Komentáře