Slovo, které je známo a používáno na celém světě, má svůj původ právě v České republice, přesněji v tehdejším Československu, a dokonce oslavilo už stoleté narozeniny.
Poprvé slovo robot, označující umělé bytosti podobné člověku, veřejně zaznělo v Praze při premiéře dramatické hry Karla Čapka R.U.R. – Rossumovi universální roboti. Příběh pojednává o umělých bytostech podobných člověku, které byly sestaveny proto, aby sloužily lidem. Mohly však také samostatně uvažovat a jednat ve svůj prospěch, proto se nakonec vzbouří proti nadvládě lidí a vyhlásí jim válku.
Drama sklidilo obrovský mezinárodní úspěch tehdy mladého autora a fascinovalo lidi od Berlína až po New York. Bylo přeloženo do více než třiceti jazyků a sám autor pravděpodobně ani netušil, jak moc se bude líbit a že slovo robot zdomácní po celém světě. S pojmenováním tvorů ve svém díle si přitom nevěděl rady. Původně je chtěl pojmenovat „laboři“, kdy vycházel z latinského slova labor, tedy práce. Slovo se mu však příliš nelíbilo. Přišlo mu umělé a neohrabané, proto požádal o radu svého staršího bratra-malíře Josefa. „Tak jim říkej roboti,“ zamumlal přes štětec v ústech Josef, inspirován historickým slovem „robota“, které najdeme již v kronikách ze 17. století a označuje nedobrovolnou nucenou práci. Vzniklo tak slovo, které dnes zná celý svět.
Co si představíte vy, když se řekne slovo robot?
Někoho možná napadne hranatý plechový panáček či jiná sci-fi postavička, jiného průmyslový či lékařský přístroj, dalšího pak třeba obyčejný kuchyňský spotřebič. Tak či tak, robot je stroj, který pracuje sám a je určen k různé práci, se kterou nám má pomoci. Není však jediným českým slovem ve světě. Tam zamířila i další slova, např. dolar, pistole, polka, semtex nebo hokuspokus. Ale o tom až někdy příště.