Večerníček

Dobrý večer. Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet… To je prosím klobouk kouzelníka Pokustóna… Tam, kde v noci jasně svítí světlušky… My jsme žáci 3. bé… Tak tohle krásné a znamenité štěňátko se jmenuje Dášeňka… Žili byli dva kosí bratři, žádní svatouškové… U jednoho velkého města bylo jednou jedno malé zahradnictví… Kdo a kdo a kdo to je, co tu kolem brousí… Daleko na Moravě, uprostřed Valašského království, na malém smetišti… Lidi ani netuší, jak jim kožich nesluší… Před mockrát moc lety to tady na Zemi vypadalo úplně jinak…

Možná si říkáte, že se nám tu dnes něco nepovedlo, zpřeházely se větičky, viďte? Vypadá to, že se tu plete páté přes deváté, že úvod nemá hlavu ani patu. Na první pohled možná, ale už na ten druhý je jasno: řeč je o večerníčku!

Večerníček je krátká animovaná, loutková nebo také hraná televizní pohádka, která každý večer, den co den, už více než 55 let (od roku 1965) láká před českou televizní obrazovku děti malé i ty odrostlejší (dospělé). Večerníček je také jméno postavičky s papírovou čepicí, která pohádku uvádí znělkou a slůvky „Dobrý večer“. V hodinu há, před sedmou večerní, tedy alespoň v Česku, jen málokteré dítko udržíte z dosahu obrazovky.

Necelých deset minut stačí na to, abychom se díky kouzelnému utrženému sluchátku seznámili s neandrtálcem Františkem, zabruslili si s Bobem a Bobkem, dozvěděli se, kdo byl udatný Foxlík, pomohli Rákosníčkovi zachránit potopený měsíc, pochutnali si s kosími bratry na lívancích, užili si světa s Radovanem, vyzráli se Čmeldou a Brumdou na Pučmelouda, vykřesali s Človíčkem první jiskru, originálním způsobem slepili s koťaty rozbitou vázu, zachránili tři malá medvíďata Kubu, Vojtu a Matěje nebo se seznámili s trpaslíkem Ludvíkem a jeho kamarády.

Po skončení pohádky se Večerníček přihlásí znovu o slovo, tentokrát však přeje dětem „Dobrou noc“, aby je hupky šupky nasměroval do hajan.

My jsme vám nabídli jen malou ochutnávku z neuvěřitelných několika set večerníčkových seriálů. Mnohé se vracejí, milovány generacemi diváků. Vznikají také večerníčky nové, takže je stále na co se těšit a nechat se překvapovat.

Komentáře