Povolání – performerka

Jméno: Katka Klusáková
Povolání:
lektorka cirkusu, performerka
Věk:
35 let
Bydliště:
Praha, ČR

Čím jste chtěla být jako malá?
Každou chvíli někým jiným, vystřídala jsem spoustu nápadů a období. Ale nejvíce si pamatuji, že jsem chtěla být kovboj, anebo indián.

Co vás na vaší práci nejvíc/nejmíň baví?
Nejvíc asi to, že pracuji ve velice přátelském kolektivu, a tak se každý den do práce těším, skoro nemohu říct, že jdu do práce, jdu se bavit. Potom také to, že náplní mé práce je hledat, jak dělat vzdělávání propracovanější a zábavnější. Nejmíň mě baví asi oficiální stránka – když musím sedět u počítače a vyplňovat dotazníky a řešit faktury a podobně. Ale není to nic strašného. Jen je to menší legrace než pobíhat po tělocvičně či venku s dětmi.

Bez čeho se ve své práci neobejdete?
Bez pohodlných tepláků, lahve džusu a nějaké sváči. Ale asi by to nebylo ono bez podpory a přátelství mých kolegů, kamarádů.

V čem musí být člověk dobrý, aby mohl toto povolání vykonávat?
Myslím, že to jediné podstatné je, aby člověk chtěl, nebyl líný a aby byl zvědavý. Pak už se cesta před ním rozbaluje sama od sebe. Cirkus není o tom, být v něčem nejlepší, spíš o učení, jak být lepší. Učíme se celý život. Tak proč si to neužít?

Co byste poradila někomu, kdo se chce stát cirkusákem?
V cirkusovém prostředí je vítán opravdu každý! Ať už chcete balancovat na laně či jednokolce, žonglovat, šplhat po šálách a hrazdách, stavět pyramidy s kamarády, dělat hvězdy a stojky a salta nebo ohromovat přátele kouzelnickými či klaunskými kousky, nečekejte! Dělejte to, co vás táhne, zkoušejte, a pokud chcete poradit nebo se zlepšit, zjistěte si, kde je nejbližší cirkusový kroužek, a zajděte se tam podívat.

Kdyby měl být cirkusák zvíře, jaké zvíře by byla a proč?
V našich lekcích trénujeme pohyby všech možných zvířátek, ale rozhodnout se neumím, chtěla bych být každý den jiné zvíře. Dnes třeba zrovna veverka – viděla jsem jednu v lese a ta lehkost, s jakou běhají po stromech, nahoru a dolů, z větve na větev – krása!

Tři slova, která vaši práci nejlépe vystihnou.
Spolu. Zábava. Trpělivost.

Komentáře