Švejk

Dobromyslný voják Švejk je jednou z nejznámějších literárních postav, a to nejen v Česku, ale i ve světě. Svým osobitým humorem a nadhledem, se kterými se vypořádává s těžkými osudy války, baví čtenáře již dlouhých 100 let.

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (nebo zkráceně jen Švejk) je čtyřdílný humoristický román českého spisovatele Jaroslava Haška. Jeho nejvýznamnější dílo, které je nerozlučně spjato s ilustracemi Josefa Lady, popisuje trampoty Josefa Švejka, syna polského hraběte a porodní báby. Obchodníka se psy, který rád posedává v hostinci U Kalicha, nemůže na nohy, má posluhovačku paní Müllerovou, je zatčen tajným policistou Bretschneiderem a končí jako sluha feldkuráta Katze, který ho prohraje v kartách s nadporučíkem Lukášem. Spolu s ním se pak Švejk vydává na frontu. Švejk zažívající různá absurdní dobrodružství je označován za geniálního popletu, který padá do jednoho problému za druhým, ale ze všech se doslova vykecá.
Při psaní Hašek okopíroval svou vojenskou cestu na frontu a postava Švejka mu umožnila vyrovnat se s krutostí, absurdností a nesmyslností války. Knihu, nad kterou se smějí generace čtenářů, napsal v hluboké depresi a zemřel dříve, než stihl celé dílo dokončit. Nedokončený čtvrtý díl za něj dopsal Karel Vaněk, ten pak napsal ještě další dvě pokračování. Švejk byl přeložen do 58 jazyků a stal se nejpřekládanější českou knihou. Bylo natočeno 16 různých filmových verzí nejen v Česku, ale i v Německu, Rakousku, Británii i Rusku. Existují stovky divadelních her, opera i muzikál. V průběhu let se prodalo bezmála 500 000 nahrávek na deskách, kazetách, CD a MP3. V cizině existuje 60 památníků Švejka, který se stal synonymem pro typického Čecha, který tak rád švejkuje.

Komentáře