Strašidla

Strašidla, strašidelný, postrašit, strašení, ustrašený, vystrašený…
Húúúúú! Bu bu bu! Jen ti nejodvážnější z vás, milí čtenáři, nechť se dají do čtení dalších řádkůůů… Nejen téma, ale celé letní dvojčíslo je totiž plné strašidel a strašenííí. Húúúúú! Bu bu bu!
Ne, nebojte se! Kdo se nenechal vylekat, dobře udělal. Povídat si o strašidlech nemusí být vůbec tak strašidelné nebo strašlivé, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Možná má někdo z vás za sebou opravdu strašidelný (doufáme, že v žádném případě strašný) zážitek, který mu nahání hrůzu ještě dnes. Třeba jste se někdy večer ocitli bez elektřiny a vše se ponořilo do tmy tmoucí. Strašidelně v tu chvíli působil i jen tušený obrys židle nebo kabátu na věšáku v předsíni, viďte?
Nebo jste byli na pouti a nalákal vás k návštěvě strašidelný zámek? Ííí, kvííí… Odkudsi ze tmy na vás někdo skučel, kvílel, sáhla na vás hnáta kostlivce nebo vás přetáhl mokrým hadrem přes obličej. Fuj, taková leknutí, na ta se hned tak nezapomíná.
Strašidelno ale nemusí být nutně otřesné a traumatické. Naopak, takové něžné, jemné strašeníčko, které pošimrá v žaludku, nechá naskočit husí kůži, to může být lákavé, nemyslíte?
Představte si trošičku strašidelný film, u kterého je krásné se bát. Jistě mnozí z vás znají muzikál s rytířem Brtníkem a jeho dcerou Leontýnkou. Řekněte, nechtěli jste také být v té partě dětí, která se skamarádí s hodnými strašidly? Nebo si vezměte knihy s nadpřirozenými bytostmi a strašidly! V nich se fantazii čtenářů meze nekladou.
Na mnohé z vás, děti, čekají nyní dlouhé prázdniny. A to je také doba jako stvořená k návštěvě nějakého hradu, zámku nebo místa opředeného záhadami, tajemnem a strašidelnými zjeveními. Pokud se dostanete do Česka, vězte, že je tajuplnými místy doslova prošpikováno!
A další příležitostí, kdy se může člověk příjemně bát, bývá noční táborová stezka odvahy. Jednomu se moc nechce, ale když si dodá kuráže a překoná několik bafnutí a podivných zvuků z lesa, bude hrdinou a pocit statečného rytíře z pohádky a diplom od vedoucího tábora, to stojí za to!
Tak tedy vzhůru za tím příjemným strašidelnem, do kina, ke knížce, na hrad a na zámek, na bojovku, za bubáky, duchy, bílou paní, bezhlavým rytířem na ohnivém koni a všemi ostatními strašidly!
A kdybyste je náhodou skutečně potkali… Musíte nám vyprávět!

Komentáře