Každý, kdo chodí do přírody, ví, že občas dojde k nějakému úrazu. A ne vždy se dá nepříjemnostem zabránit. Nedovolme malým bolístkám, aby nám zkazily pobyt v přírodě. Pokud si je rychle ošetříme, zabráníme tomu, aby se do nich dostala infekce nebo aby se zhoršila. Takže hlavu vzhůru a odvahu! Je lepší hned jednat. Určitě již víte, jak ošetřit mnohá poranění a neduhy. Tyto dovednosti je dobré oprašovat, proto si dnes povíme, jak si v různých nouzových situacích počínat.
Třísky
Dřevěné třísky ihned vytáhneme pomocí pinzety a ranku následně vydezinfikujeme. Pokud je tříska hluboko, musíme ranku zvětšit sterilizovanou jehlou (otřeme ji dezinfekcí nebo špičku podržíme v plameni).
Popáleniny
Drobné popáleniny ponoříme do čisté studené vody. Dbáme na čistotu. Postižené místo potřeme silnou vrstvou utišující masti a vše překryjeme polštářkovou náplastí, obvazem nebo bandáží.
Krvácení z nosu
Sedneme si a skloníme hlavu dopředu, aby nám krev nestékala do krku a nedusila nás. Pořádně si stiskne-me nos na 2–5 minut, aby se stlačila cévka, která praskla. Budeme muset dýchat ústy. Povolíme nos a pak opět stiskneme, dokud krev nepřestane téct.
Odřeniny a říznutí
Nejprve odstraníme všechny nečistoty (vymyjeme vodou), ránu vydezinfikujeme a přelepíme náplastí. Tu měníme alespoň jednou denně, hlavně pokud se namočí. Jestliže je rána hlubší a vyžaduje lékařské ošetření, stáhneme okraje rány k sobě sterilními mašličkami z náplastí a převážeme obvazem, poté vyhledáme lékaře. Na ránu, která hod-ně krvácí, silně přitlačíme balíčkem obinadla nebo látky, aby se krev zastavila. Potom připevníme obinadlo obvazem. Při větších poraněních navštívíme lékaře.
Puchýř
V případě drobných neporušených puchýřů sáhne-me po náplasti na puchýře, pod kterou puchýř splask-ne a také se rychleji zahojí. Velký puchýř, u kterého hrozí stržení, je lepší propíchnout vydezinfikovanou jehlou a po vysušení jej přelepit náplastí. Prasklý pu-chýř je potřeba nejprve vydezinfikovat a poté jej také překrýt náplastí.
Štípance
Pokud jsme citliví na štípnutí hmyzem, přibalíme si do batůžku sprej proti hmyzu a mast proti svědění. Pokud už nás něco štíplo, stačí místo potřít mastí nebo octem. U včelího bodnutí je potřeba z rány vytáhnout žihadlo a ranku vydezinfikovat. Pozor musíme dávat na případné alergické reakce.
Vymknutý kotník
Při podvrtnutí kotníku je potřeba dostat postiženou nohu do zvýšené polohy a místo poranění chladit. Na otok a bolest je vhodné přiložit studený obklad a použít speciální krém či gel. Postižené místo je také možné obvázat elastickým obinadlem, ale pozor, nesmí škrtit.
UŽITEČNÉ RADY
Některé vážnější úrazy vyžadují lékařský zákrok, ale i zde můžeme velice pomoci. Důležité je zůstat klidní a rychle se zamyslet, jak nejlépe zasáhnout. Jednou z prvních věcí, kterou musíme udělat, je přivolat pomoc. Proto je dobré mít v batohu lísteček s důležitými čísly na záchranné složky. Záchranářům srozumitelně vysvětlíme, co se děje, a pokusíme se co nejpřesněji popsat místo, kde se nacházíme. Poskytnout první pomoc se může zdát v první chvíli složité. Ale věřte, že zkušený záchranář nám dokáže krok za krokem poradit i po telefonu!