Mnoho z vašich rodičů ve volném čase běhalo po venku s partou kamarádů a možná zažívali podobná dobrodružství jako kluci z knížek Vojtěcha Steklače – nebo si je alespoň přáli zažít. Tento český spisovatel a překladatel, který zemřel letos v lednu ve věku 75 let, je autorem asi třiceti knížek pro děti. Nejznámější je série o partě kluků z pražských Holešovic. Čenda, Aleš, Mirek a Bořík zažívají spoustu legrace, život jim otravují rodiče, učitelé, holky a třídní šprt Bohoušek. Nejznámějšími ze série těchto knih jsou Boříkovy lapálie, Pekelná třída a Aleš & spol. Já osobně si vzpomínám, že jsem do těchto knížek byla úplně ponořená a hrozně jsem se u nich nasmála. Třeba když Bořík předstíral, že je slepice, nebo když kluci ze třídy uspořádali mejdan – tedy party.
Většina knížek o Boříkově partě vyšla s ilustracemi Adolfa Borna, často vtipnými jako příběhy samotné. Spousta rodičů vás krajánků mi ale napsala, že jejich děti už Steklačovy knížky nezaujaly. Možná jsou dobrodružství v nich už těžko představitelná – děti si například nehledají klubovny, kde by se mohly scházet, spousta dětí ani neběhá volně s partou po venku. Ale možná je na vině i opravdu krásná a bohatá čeština ze 70.–80. let, která může být pro dvojjazyčného čtenáře trochu těžká. Schválně, jestli správně uhádnete význam těchto slov (správné řešení najdete na konci článku).
Vojtěch Steklač napsal také spoustu detektivních knih pro děti, nejnovější je série Dvojčata v akci z let 2006–2011. Dvojčata Andrea a Martin, kteří žijí v Praze na Starém Městě, si založí detektivní kancelář HUKLOR, a i když jsou to teprve děti, úspěšně řeší zapeklité kriminální případy.
Krajánkovská maminka Eva nám napsala, že ji nejvíce zaujala kniha Tajemství Skarabea. Je to vymyšlený příběh, jak by mohl pokračovat osud Napoleona Bonaparta, kdyby přežil uvěznění na ostrově svaté Heleny.
Vojtěch Steklač taky pravidelně přispíval do časopisu Ohníček, byl jedním z autorů komiksu Dobrodružství Mořských vlků. Později psal i do časopisu Pionýr a stal se jeho šéfredaktorem. O dětských časopisech bude naše příští povídání.
A co na Steklačovy knihy říkají další respondenti z generace vašich rodičů?
Bořík a spol. mě bavili velmi. Nedávno jsme to četli dcerám před spaním – nostalgie a vysvětlování, kdo je to soudružka… Jenže všechny holky jsou tam strašné „nány“. Včetně maminky, babičky atd. Jako dítě jsem to nevnímala, ale teď mi to docela vadí. (Alena)
Já jsem Steklače zavrhla v rámci dívčího hněvu, když vykládal v nějakém rozhovoru, že holky nedokážou dát žádnou partu dohromady a v podstatě se neumí kamarádit. Ale že i proto teda rády čtou jeho knížky. To mě naštvalo. (Renata)
Přečetl jsem v dětství kompletní Boříkovu partu. Dřív než jsem se dostal k foglarovkám. Začal jsem s Alešem & spol., tu mám doma ohmatanou nejvíc. Tajemné (a mně vzdálené) Holešovice, Bubny a Zátory. Za mě dobrý. (Pavel)
A jestlipak jste úspěšně vyřešili náš jazykový kvíz?
Správné odpovědi: 1c, 2b, 3a, 4c, 5c