Mytologie

Říjnový Krajánek se na vás, milí čtenáři, chystá s mytologií. S čímpak, ptáte se někteří? S mykologií? Ne, to je věda o houbách a o těch si dnes povídat nebudeme. Ale máte pravdu, zase nějaké záhadné cizí slovo. A proto hned dovysvětlíme: česky se mytologii říká bájesloví. Že to moc nepomohlo? Tak jinak, nebojte, je to jednoduché. Mýtus neboli báje je příběh a mytologie je doslova vyprávěním příběhů anebo také vědou o těchto příbězích.

Mýty jsou takové velkolepé prastaré příběhy – třeba ze starověkého Egypta, Řecka, Říma nebo i z dob starých Slovanů, které se tradovaly, šířily a předávaly dál. Mýtus přinášel odpovědi na nejrůznější všetečné otázky, které člověku odjakživa vrtaly hlavou. Rozhlédl se kolem sebe a dumal: Kde to, jak to, proč to? Třeba: Kde se tady vzal vesmír, svět? Jak to všechno funguje? Jak je svět uspořádán? Jak a kdo stvořil člověka?

Kam člověk pohlédl, tam potřeboval odpověď a vysvětlení. A když se přimíchala bujná fantazie, zrodily se mýty, báje s celou řadou neuvěřitelných událostí, postav a činů. I malé dítě totiž ví, že příběh, aby byl velkolepý a poutavý, je nutno oživit a okořenit. A proč ne hrdinou, který má svaly velké jako sudy k tomu, aby při slunci s deštěm natahoval na obloze duhu tak lehce, jako lučištník napíná svůj luk? Či bohem, který zlobou vyvolá bouřku a po zpupných lidech metá hromy a blesky? Nebo příšerou s deseti hlavami, štířím ocasem a koňskými kopyty, která zadupou, až se země třese, a je tu zemětřesení… I taková může být báje vysvětlující přírodní jevy.

Pokud by vás zajímaly neuvěřitelné báje, chtěli byste na skok mezi bohy, polobohy, udatné hrdiny, mezi stvůry a nestvůry, stvoření s hadím ocasem, lvím tělem a hlavami medúzy, můžete sáhnout například po knize o bájích starověkého Řecka. Stránky vás vmžiku přenesou kamsi o mnoho staletí zpět za neuvěřitelnými dobrodružstvími.

Pokud se vám do čtení zrovna teď nechce, stopy bájí můžete najít třeba i na filmovém plátně. Schválně, kde asi hledal inspiraci režisér, když do hlavní role záporňáka dosadil děsivou příšeru s bezpočtem hlav, rukou, nohou nebo očí, když postavil hlavního hrdinu tváří v tvář stvoření, které je napůl člověkem a napůl býkem?

A kdybyste to chtěli ještě jinak, rozhlédněte se kolem sebe a zkuste nějakým mytickým způsobem vysvětlit, kde se vzal netopýr, co je vítr, déšť a proč má člověk dvě nohy a pes čtyři tlapky.

Pokud budete chtít, pošlete nám do redakce Krajánka svou neuvěřitelnou báji na adresu krajanek@krajanekvesvete.cz.

Komentáře