Marie Schmolková

Opomíjená hrdinka, politička a humanitární pracovnice, která svou aktivitou pomohla tisícům Židů a dalším politickým uprchlíkům emigrovat před nebezpečím druhé světové války. Právě díky její aktivitě přijel do Prahy Nicholas Winton, který byl pak pověřen organizací dětských záchranných transportů, díky kterým válku přežilo 669 dětí z židovských rodin.

Marie se narodila do pražské židovské rodiny a měla pět sourozenců. Ve škole patřila vždy mezi nejlepší žáky. Plynně hovořila česky, německy, francouzsky a anglicky. Po smrti svého otce převzala s matkou rodinný obchod s textilem. V sedmadvaceti letech se provdala za advokáta Leopolda Schmolku, čímž si společensky velmi polepšila. Začala se věnovat politice, protože chtěla, aby ženy mohly dělat stejné věci jako muži. Po pěti letech manželství její muž předčasně zemřel. Marie se začala stýkat s ostatními Židy, kteří snili o založení vlastního státu. Přes Egypt a Sýrii se vydala do Palestiny, země, v jejíž části později židovský stát – Izrael – opravdu vznikl. Když se vrátila do Čech, rozhodla se, že bude pomáhat lidem, kteří jsou ve své zemi pronásledovaní a bojí se o život. Proto utíkají a hledají nové domovy.

Když začal Adolf Hitler prohlašovat, že za všechno neštěstí na světě mohou právě Židé, začaly už v roce 1933 z Německa utíkat židovské rodiny i ostatní lidé, kteří se ho báli. Marie jezdila po Evropě a přemlouvala politiky, aby těmto lidem pomohli, navštěvovala uprchlické tábory a poslouchala spoustu zoufalých příběhů. Po okupaci Československa se ocitli v nebezpečí i Židé žijící u nás. Schylovalo se k válce a Marie věděla, že dospělé uprchlíky již nikde nechtějí, tak se rozhodla, že dostane za hranice alespoň děti. Holčičkám a klukům, kteří vyrostli v anglických rodinách, se dnes říká Wintonovy děti. Bez této statečné Češky by však Nicholas Winton do Prahy vůbec nepřijel.

Zdroj:
Wikipedia,
https://plus.rozhlas.cz/zeny-tri-republik-marie-schmolkova
https://www.tyden.cz/rubriky/domaci,
https://ct24.ceskatelevize.cz/svet.

Komentáře