Hilda

V letošním seriálu Krajánkovy knihovny vám představíme dětské knížky, které se líbí našim čtenářům. V každém vydání najdete jeden vybraný čtenářský záznam z loňské soutěže a k tomu povídání o knížce. Komiks Hilda a troll, který si pro čtenářský deník vybral Vašek z Istanbulu, je v současné době k dostání jako součást dvojvydání prvních dvou dílů – Hilda a troll a Hilda a půlnoční obr – pod prostým názvem Hilda. Všechny díly vydalo české nakladatelství Paseka.

Když se řekne kreslená postavička s modrými vlasy, většina z nás si vybaví Marge Simpsonovou. Ale mezi dnešními dětmi je stále více těch, které si hned vzpomenou na Hildu. Hilda je odvážná holka, která žije s maminkou na samotě v lese, a mezi její kamarády a někdy i nepřátele patří různé tajemné lesní bytosti – skřítci, obři, trollové, elfové, létající hafíci a další. Hilda má i domácí zvířátko – liškolouška Větvíka, který je napůl liška a napůl koloušek. Když Hilda zrovna není doma, vydává se na dobrodružné výpravy a při nich taky moc ráda kreslí do svého skicáku. V pozdějších dílech je s maminkou nucena se z lesa odstěhovat do města Trolbergu, kde pozná nové kamarády a další zvláštní bytosti.

Hilda je komiks, který má v současné době už několik dílů. Napsal a nakreslil jej britský autor Luke Pearson. Do češtiny byly přeloženy všechny díly, nejnovější se jmenuje Hilda a král hory. Komiks byl tak úspěšný, že podle něj společnost Netflix v roce 2018 vytvořila animovaný seriál. V Česku jsou k dostání i do souvislého textu převyprávěné varianty knížky – třeba Hilda a pidilidi nebo nejnovější Hilda a časočerv. Jsou to převážně stejné příběhy jako v komiksech, ale mohou se hodit třeba na večerní předčítání s rodiči.

Vašku, proč by si měli krajánci přečíst knížku Hilda a troll?
„Protože jsou to perfektní dobrodružné příběhy a je to moc pěkně nakreslené. Hilda je taková zvědavá, a tak je furt jakoby v průšvihu.“

Komentáře