Počasí

Tak se vám zrovna dívám z okna – je tam tak všelijak – a přemýšlím o počasí. Jak si s námi pohrává. S našimi plány, s náladou, někdy i vážně se zdravím a se životy. Někdy nás odmění, jindy tak trochu zhatí program nebo připraví strastiplné nástrahy.

Sluníčko, modré nebe pokryté drobnými mráčky zvanými beránci a příjemná teplota na jednu stranu po ránu nejen zvednou náladu, ale naladí nás na celý den – na výlet, případně na koupačku nebo na práci na zahradě. Naproti tomu, obzvláště bez dostatečného vybavení nepromokavými pomůckami, jako jsou pláštěnka, deštník a holínky, dokáže šedý upršený den rozhodit a navodit pošmournou náladu, a to i kdybychom se nacházeli u jednoho ze sedmi divů světa. Poblázněné nebo extrémní počasí a jeho následky – jako tornáda, požáry z extrémních teplot nebo záplavy po vydatných deštích – mohou napáchat škody na majetku i na zdraví a životech.

Příroda to má s počasím dobře zařízené. Aby se dařilo zvířatům i rostlinám, je třeba jak dešťové vody, tak slunce, tu zafoukání větříku či sněhové přikrývky. Dokáže připravit neuvěřitelně širokou paletu počasí, a i když bydlíte na jednom místě, dny nejsou stejné. Může se střídat pěkné počasí s ošklivým, slunečný den nebo týden vystřídá uplakaný a tak dále. Většinou se na počasí a na jeho změny dokážeme připravit. Sledujeme předpovědi, které připravují odborníci – meteorologové. Jejich výpočty, zejména ty krátkodobé na den dva dopředu, bývají správné a více méně vycházejí a my se podle toho zařídíme: kšiltovka, svetr navíc nebo deštník…

Počasí je jednou z mála věcí, které si člověk ještě nepodrobil. A povím vám, naštěstí! Představte si, ten by si přál jen slunce, horké léto po celý rok, jiný polojasno, aby se nespálil, ale ani nepotřeboval deštník, další v zimě závěje sněhu a jiný ani vločku, aby nemusel odhrabávat chodník. To by byl zmatek! Všem se přirozeně počasí zavděčit nemůže, kdepak. Ačkoli děti, jak jsme si nedávno při hrátkách venku povídali, se rády přizpůsobí: co na tom, že prší, kaluže jsou príma věc na cákání, mlha je zas krásně tajuplná a kvílící meluzína v komíně je ideální na strašení mladších sourozenců!

Člověk by rád poručil i počasí, ale naštěstí to nejde. Dost na tom, že svými velkými a často nešetrnými zásahy do přírody leccos špatného napáchal a narušil tím rovnováhu na Zemi i nad Zemí. Musí si včas uvědomit, že je součástí přírody, a ne jejím pánem, že on potřebuje ji, ne naopak…

Komentáře