Groningen

Moi, už jsme spolu navštívili mnoho nizozemských koutů, ale na severovýchod se podíváme až dnes. Čeká tam na nás krásné, starobylé město Groningen ležící ve stejnojmenné provincii. Jeho jméno je pravděpodobně odvozeno od „groen-inge“, což znamená zelená pole. Jeho obyvatelé, jichž je tu více než 200 000, mu ale říkají „Grunnen“ (zelený) nebo „Stad“ (město). Byť leží Groningen velmi odlehle, nuda tu rozhodně není! A to i díky 40 000 studentů, kteří zde studují.

Centrum města s jeho velkým náměstím, Grote Markt, bylo za druhé světové války hodně poškozeno. Jeho hlavní dominanta, Martinitoren, zůstala stát jen zázrakem. Tato 97 metrů vysoká věž toho za posledních 500 let hodně zažila – postihl ji požár i úder blesku. Martinitoren je nejvyšší budova města a jste-li v dobré kondici, můžete vystoupat po hodně vyšlapaných 311 schodech až na její vrchol. Uvidíte pak celé město s jeho parky, kavárnami, obchůdky, dvorečky i malými uličkami.

Za návštěvu rozhodně stojí Groninger Museum, které je vystavěné na umělém ostrůvku. V muzeu se můžete kochat nejen uměním, ale i pohledem na vodní hladinu s plujícími lodičkami. Že vás historie a umění moc nelákají? Tak se běžte podívat do kulturního centra Forum Groningen. Je zde Storyworld – muzeum komiksů, animací a her, filmové sály, knihovna i nejvýše položená střešní terasa ve městě. Už se vám z těch výšek točí hlava? Groningen můžete prozkoumat i na kole, z lodi nebo kánoe.

Nádherné je i okolí Groningenu, například národní park Lauwersmeer, kde se na loukách pasou divocí koně a lidí je tu pomálu. Také se můžete projít po „wadden“– písčitých mělčinách, kdy před vámi bude jen nekonečné moře. Někdy na nich uvázne lachtan, který je pak odchycen a léčen v největší lachtaní nemocnici v Evropě, v Pieterburenu. Toto Zeehondencentrum je volně přístupné. Je zde veliká zahrada a dětské hřiště, kde se určitě vyřádíte. Obyvatelé Groningenu pyšně říkají: „Er gaat niets boven Groningen.“ – Není nad Groningen. Tak ať se vám tam líbí! Moi!

Malý slovníček

moi = ahoj

toren = věž

wadden = mělčina

zeehond = lachtan

Komentáře