Vynálezce Alva

Před deseti lety se v České televizi objevil večerníček Vynálezce Alva, natočený podle stejnojmenných příběhů z časopisu Čtyřlístek. Napsala jej autorka Klára Smolíková a ilustroval jej Luděk Bárta. Příběhy pak byly převedeny do knižní formy a Vynálezce Alva tak má už celkem tři knižní díly. V každém díle je několik samostatných příběhů a mezi nimi je vždy dvojstránka s komiksem.

K nám domů se knížka dostala přes prababičku, která ji v Česku dostala za body v jednom supermarketu. Okamžitě nás zaujala – vypráví totiž o školákovi Alvovi, který je zároveň geniálním vynálezcem. Své neobvyklé jméno dostal po slavném vynálezci Alvovi Edisonovi. Alva žije v malém městě, stále něco kutí a jeho život se změní, když se do stejného města nastěhují sourozenci Denisa a Filip. Začnou chodit do stejné třídy jako Alva, rychle se s ním skamarádí a zažívají s ním a jeho vynálezy jedno dobrodružství za druhým.

V prvním díle knížky se s nimi podíváme do školy, na farmu, na hory, na výlet a na koupaliště. Aby nepřišli pozdě do školy, použijí ti tři Alvův stroj času a skončí omylem mezi dinosaury. Na horách vyzkoušejí s menšími či většími úspěchy Alvovo speciální lyžařské vybavení – třeba pružící superhůlky nebo přídavné superbrzdy. Na koupališti je má ochránit před sluncem a horkem speciální slunečník, který ale nakonec jako vrtule odletí a spadne do vody. Podobně jako většina Alvových vynálezů má zkrátka nějaké mouchy.

Jenda Enžl, který žije ve švýcarském Wohlenu a od kterého je čtenářský zápis, o knížce říká:
„Knížku bych doporučil všem, kdo mají rádi dobrodružství, ztřeštěné nápady i bujnou fantazii. Alvovy bláznivé vynálezy vás určitě pobaví a třeba v budoucnu budou inspirací pro vaše vlastní zlepšováky.“

Komentáře