Integrovaný záchranný systém

Téma našeho povídání i celého květnového Krajánka vypadá jinak než všechna předchozí čísla – mazlíčci, hry a hračky, památky, vodníci nebo parky… Zní tak nějak dramatičtěji, že? Záchrana a ještě systémová… Je to téma ale opravdu důležité a vážné, protože když někdo nebo něco potřebuje zachránit, není to žádná legrace!

Jak se říká, neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Bohužel je to tak a čas od času se přihodí vážná dopravní nehoda, udeří splašené živly: oheň se promění v nekontrolovatelný požár, voda ve všude pronikající povodeň, větřík v ničivé tornádo, utržený převis sněhu se změní v lavinu, která zasype celé údolí… Nebo se poblázní člověk či skupina lidí, a to teprve nechtějte vidět tu spoušť!

Integrovaný neboli propojený záchranný systém je tu proto, aby mohla být pomoc při takových nehodách, neštěstích a katastrofách řízená, koordinovaná. Aby při záchranných a úklidových pracích pravá ruka věděla, co dělá levá, a nenastal ještě větší chaos. Aby o sobě všichni pomocníci věděli a zasahovala žádoucí složka nebo složky.

Těmi hlavními pomocníky, složkami, záchranného systému jsou v Česku i jinde na světě především hasičský sbor, zdravotní záchranná služba a policie. Pomáhat jim mohou třeba i vojáci, horská služba a další. Záleží, co se stane a kde se to stane.

No jo, ptáte se, ale jak se pomoci dovolat, kdyby se něco z uvedených nehod či neštěstí stalo, došlo k bouračce, požáru, zatopení nebo vichřici a stal se úraz nebo škoda? V České republice a dalších státech bylo zjednodušeno volání o takovou pomoc a stačí si zapamatovat jedno telefonní číslo. Zkrátka když v případě nouze vytočíte tísňovou linku 112, postarají se o vás, pomohou. Toto číslo platí v kontinentální Evropě, v Americe mají třeba 911, v Austrálii 000.

Ovšem pozor, nesmí se volat jen tak, z dlouhé chvíle, žádné vtípky nebo vybavování se o počasí! Linka slouží pro případ nouze, kdy může jít o život, a operátoři, kteří hovor přijímají, musí být volní pro skutečně naléhavé případy.

Tak, koho volat a kdy víme, čísla jsou i snadná na zapamatování. Ale řeknu vám, stejně by bylo nejlepší nemuset jej nikdy potřebovat vytočit, co říkáte?

Komentáře