Dobrodružství pavouka Čendy

V květnovém Krajánkovi z roku 2016 vyšel rozhovor s autorem a ilustrátorem Pavlem Čechem. Jeho knihy jsou vždy plné kouzelných ilustrací a tajuplných příběhů z měst, zahrad i lesů. Série knih, kterou si dnes představíme, měla v době vydání rozhovoru už tři díly. Jmenuje se Dobrodružství pavouka Čendy a letos vychází už čtvrtý díl.

Do sbírky čtenářských záznamů se nám sešly hned dva o pavoukovi Čendovi: od Fanynky a Mikeše Ventriglia z Frankfurtu nad Mohanem.

Fanynka nám Čendův příběh převyprávěla takto: „Čenda je pavouk. Bydlel ve starém a opuštěném domě. Narodil se v jednom pokoji v hodinách. Tam také bydlel, až se ozývalo, že dům zbourají. Čenda dokázal s kukačkou včas z domova zmizet do lesa. Tam potkal Janu. S Janou bydlel Čenda až do dne, kdy ji ukradl vědec, který sbírá různá malá zvířata. Čenda se šel po cestě dívat po Janě. Tam se setkal s mravencem Jardou. Spolu zachránili Janu a také mravence, kteří patřili k Jardově rodině. K tomu také královnu. V lese se Čenda a Jana rozloučili s Jardou. Konečně zase s Janou! Doufám, že se s Jardou zase uvidíme.“

Mikešovo povídání o knížce a jeho povedenou ilustraci přikládáme také.

Příběhy pavouka Čendy lze poslouchat i jako audioknihu. Vydalo ji vydavatelství Tympanum a obsahuje všechny dosavadní tři díly, takže se seznámíme i s mouchou Ňomurou a tvorem Vílem, který žije v pýchavce. A jaká dobrodružství na nás čekají ve čtvrtém díle? Až ho přečtete, podělte se s námi prostřednictvím čtenářského záznamu!

A co se Fanynce na knížce tak líbilo?
„Že je Čenda tak hodnýa že jsou tam tak dobří kamarádi.“

Komentáře