Heidi, děvčátko z hor

Dnes se seznámíme s knížkou, která v knihovně patří k dětské klasice. Je to kniha švýcarské spisovatelky Johanny Spyri, Heidi, děvčátko z hor. Protože byla napsána už před 142 lety, je možné, že ji četli i vaši rodiče, prarodiče i praprarodiče. Odehrává se v nádherných švýcarských Alpách, které také vidíme na ilustracích.

Heidi je sirotek, po smrti rodičů se o ni stará teta, a když už ani ta nemůže, doveze Heidi do horské ve-snice, kde na pastvinách v horách bydlí Heidin dědeček (v české verzi jménem Konrád). Konrád není nadšený, že se musí starat o malé dítě, není zvyklý ani na děti a vlastně ani na lidi. Je to samotář a bručoun, žije jen se svým bernardýnem Josefem. O Heidi se ale postará dobře a časem k sobě najdou cestu. Heidi tráví všechen čas venku, s pasáčkem koz Petrem zažívá dobrodružství na okolních pastvinách i dole ve vesnici. Petr ji seznámí se svou nevidomou babičkou. Když už se Heidi v ho-rách u Konráda opravdu cítí jako doma, rozhodne její teta, že ji přestěhuje do německého Frankfurtu nad Mohanem do rodiny Sessemanových. Heidi tam má dělat společnost podobně staré Kláře, která nemůže chodit. Heidi si s Klárou rozumí, ale v novém prostředí není šťastná. Začne být náměsíčná a viditelně skleslá a rodina Sessemanových spolu s panem doktorem nakonec rozhodnou, že se Heidi musí vrátit domů do hor. Tam je Heidi opravdu šťastná a děda Konrád se dokonce rozhodne strávit zimu ve vesnici, aby Heidi mohla chodit do školy.

Klára Bartůněk, Phoenix, Arizona, USA
 

Příběhy Heidi jsou sice opravdu staré, ale dětem se líbí pořád. Existuje několik televizních zpracování – nejnovější je animovaný seriál z roku 2015. Ten je bohatší o některé postavy, třeba několik dětí ze vsi, a o více příběhů s dramatickou zápletkou.

David z Rakouska o knize a seriálu říká:
„Líbí se mi, že je v knížce tolik zvířat a že se to odehrává v horách. A taky seriál v televizi, tam jsou i epizody, kdy se něco nebezpečného stane – třeba když Terezu kousne zmije.“

Komentáře