Salzkammergut

Jednou z nejoblíbenějších turistických oblastí v Rakousku je Salzkammergut, česky Solná komora. V dávných dobách se zde těžila sůl. Podíváme se spolu do dvou měst, na hory a k jezerům.

Hallstatt
V němčině se sůl řekne „Salz“ a najdeme ji v názvech jako Salzburg nebo Salzach. Ve staré němčině se ale sůl řekla „Hall“ a od toho pochází názvy „Hallstatt“ nebo „Hallein“. Hallstatt je malebné městečko na břehu jezera s krásnými starobylými dřevěnými domy, hřbitovem s kostnicí plnou barevně pomalovaných lebek a s velkým muzeem těžby soli, ke kterému dojedete zubačkou a kde můžete zkoumat podzemní chodby a projet se na důlních klouzačkách. Číňanům se město zalíbilo natolik, že jeho kopii postavili v Číně.

Jezera – Wolfgangsee, Attersee, Mondsee
Jezera v Solné komoře jsou krásná, čistá a v mnoha se dá koupat. Především Attersee, Mondsee a Wolfgangsee jsou oblíbená letoviska s téměř přímořskou atmosférou. Dá se kolem nich jezdit na kole, brázdit jejich vlny na loďce, lodi či na šlapadle a hory jsou nedaleko. Naše fotka pochází od menšího Gosausee, kterému se pro jeho krásu říká Boží oko.

Hory – Dachstein
Solnou komoru tvoří jezera a hory. Hory v okolí se sbíhají k ledovci Dachstein. My doporučujeme lanovku na Dachstein-Krippenstein v blízkosti Hallstattu. V mezistanici lanovky je možné navštívit buď neskutečně krásnou Obří ledovou jeskyni, nebo Mamutí jeskyni a na vrcholku je nejlepší dojít na vyhlídku 5 Fingers, odkud je úžasný výhled na Hallstätter See. Všechny túry takto vysoko jsou překrásné, sem tam leží sníh a cestou můžete sledovat, jak se do údolí snáší paraglidisti.

Gmunden
Město Gmunden na břehu jezera Traunsee má klidnou přístavní atmosféru. Je známé hlavně svou malovanou keramikou, ale děti zaujme hlavně hora Grünberg. Dá se na ni vyjet lanovkou a nahoře je vystavěna stezka v korunách stromů s nádhernými výhledy na jezero i na hory, s mnoha zábavnými stanovišti a s obrovskou dřevěnou rozhlednou na konci, kterou můžete nahoru snadno vyšlapat a dolů sjet parádní klouzačkou.

Komentáře