Montreal

Montreal je největší město provincie Quebec a leží na ostrově. Nepředstavuj si ale opuštěný ostrov uprostřed oceánu, nýbrž ostrov uprostřed řeky. Řeka je tak široká, že se na ni vejde ostrov o velikosti 431 km2 a na něj velkoměsto spolu s 1,78 miliony obyvatel. To je více lidí, než kolik jich žije v celé Praze! Na montrealský ostrov se dostaneš buď přes mosty, nebo tunelem. Uprostřed města je 233 m vysoký kopec, který se jmenuje Mount Royal. Je to jeden velký park a je tam krásná vyhlídka na celé město.

Zima v Monteralu
Obyvatelé Montrealu si umí zimu pořádně užít. Pořádají se tu různé zimní festivaly. Největší festival se jmenuje Festival sněhu a koná se koncem ledna. Najdeš tam sochy z ledu, karneval nebo i pirátskou loď ze sněhu. Festival světla na konci února zase promění město ve velké barevné slavnostní místo. Přímo v centru stojí osvětlené ruské kolo a dlouhá ledová dráha na bobování. V ulicích se konají koncerty, tančí se, pořádají se divadelní představení a všude je spousta dobrot k ochutnání.

Cirque du Soleil
Máš rád cirkus? Tak si zajdi do Cirque du Soleil. Je to jeden z nejznámějších cirkusů světa a pochází z Quebecu. Není to cirkus se zvířaty, ale s akrobaty. Jejich vystoupení je plné barev, kostýmů a magie. A vypráví příběh. Když nestihneš jejich vystoupení v Montrealu, můžeš ho navštívit někde poblíž tebe, jezdí totiž i na turné. Cirkus je tu tak slavný, že v Montrealu najdeš i střední cirkusovou školu. Kromě klasických předmětů mají studenti denně ještě několikahodinové tvrdé tréninky.

Slavnosti javorového sirupu
Přibližně mezi půlkou března a koncem dubna jsou slavnosti javorového sirupu. Kanadský cukrový javor tlačí ve dne mízu do koruny stromů, ta se sbírá do kovových kýblů a svařuje ve velkých kádích, aby se odpařila voda. Zbyde pak zlatavá, sladká tekutina, která se používá nejvíce na palačinky. Mezi dětmi je nejoblíbenější javorové lízátko. Je to svařený sirup, který se lije venku přímo na sníh a děti pak pomocí dřevěné tyčky lízátko stahují. Musíš být ale rychlý nebo lízátko na sněhu zamrzne!

Komentáře