Zugspitze

Nejvyšší hora Německa se jmenuje Zugspitze a nachází se v nadmořské výšce 2 963 metrů n. m. Vrchol leží v alpském masivu Wetterstein a je hraniční horou mezi Německem a Rakouskem. Její název nevychází ze slova Zug, tedy vlak, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale je doložen už v roce 1590. Jeho základem je výraz Züge, označující strmé skalní žlaby na severní straně hory, které byly ideální cestou pro nebezpečné laviny. Vrchol Zugspitze zakrývá Schneeferner – jediný ledovec na území Německa.

Na vrchol vedou tři lanovky a pro pěší turisty se nabízí tři trasy. Nejsnazší vede z Garmisch-Partenkirchenu z východní strany kolem horské chaty Knorrhütte. Ze stejného města vychází i nejoblíbenější cesta údolím Höllental, na níž však ve výšce kolem 2 000 metrů n. m. čeká jištěný traverz skalní stěnou. Z rakouské strany pak vychází cesta zvaná Zugspitz-Westweg.

Velkou výzvou je každoročně Zugspitz Extremberglauf, tedy běh na vrchol, při němž závodníci musí na 16 km překonat převýšení 2 100 metrů. Je až neuvěřitelné, že někteří závodníci to zvládnou za méně než dvě hodiny.

Zugspitze je ale i tradičním cílem zimních radovánek. Vysokohorský terén je protínán lanovkami a několika vleky, zmínit se tu musí i krátký a nenáročný svah na zbytku ledovce. Převýšení jednotlivých tratí je asi 300 metrů, nejdelší sjezd překonává asi 600 metrů. Prakticky podél všech sjezdovek se dá i sáňkovat, takže je i vyhlášenou „sáňkařskou horou“. Přestože hoře chybí 37 metrů ke slavnému označení „třítisícovka“, byla odedávna vysloveně módní horou. Když je hezké počasí, je zde opravdu velmi rušno.

Na samotném vrcholu Zugspitze je umístěný zlatý kříž, nachází se zde meteorologická stanice, konečná stanice lanové dráhy z Německa i Rakouska a moderní vyhlídková restaurace. Ze dvou vyhlídkových plošin se může návštěvník kochat úžasnými, ba přímo pohádkovými výhledy na okolní skalní masivy a sjezdovky, na druhé straně je krásný výhled na malebné Eibsee.

Komentáře