Švýcarské knihy pro děti

Když zalistujete Krajánkem z loňského léta, najdete v Knihovně čtenářský list o slavné knížce švýcarské autorky Johanny SpyriHeidi, děvčátko z hor. Švýcarsko je malá země, a tak není divu, že švýcarských knih přeložených do češtiny je pomálu. Přitom by bylo co překládat – třeba sérii o duhové rybce od Marcuse Pfistera nebo příběhy o papouškovi Globim, který je nejznámější švýcarskou kreslenou postavičkou.

Naštěstí existuje nakladatelství Pikola. To v roce 2020 vydalo krásnou knížku Klárka a létající velryba, kterou napsala Rebecca Gugger a ilustroval její partner Simon Röthlisberger ze švýcarského města Thun. Je to kniha založená na ilustracích, příběh holčičky, ke které v noci za okno připluje velryba a vezme ji na výlet noční krajinou. Společně rozmlouvají o životě, přátelství a samotě. Hodí se spíše pro menší děti, není v ní mnoho textu a spolu s obrázky probouzí dětskou fantazii.


V originále se knížka jmenuje Ida und der fliegende Wal – tady vidíme, že zvláště v knihách pro nejmenší čtenáře překladatelé často sahají k jiným jménům. Místo jména Ida, které máme i v češtině, tady překladatelka Kateřina Klabanová vybrala běžnější jméno Klára, navíc ve zdrobnělé formě. Zdrobněliny jmen jsou v češtině mnohem běžnější než v němčině, takže Klárka se hodí více.

Ještě zajímavější překlady jmen najdeme v knížce Heidi, děvčátko z hor. Dědeček z příběhu je v originále prostě Großvater = dědeček a má i přezdívku Alm Öhi (něco jako strejda z pastviny), v češtině mu ale překladatel přidělil úplně nové jméno Konrád. Další postava se zcela jiným jménem je slečna Majerová. V originále má příjmení Rottenmeier, počeštěná verze jména se objevuje už v českém překladu z 19. století. Ostatní postavy mají často české verze stejného jména: Peter – Petr, Clara – Klára, Johann – Jan.

A nakonec ještě kvíz. Jaká jména přidělil překladatel Bohumil Říha kozám z příběhu?

Bärli:
a) Medvídek
b) Čmouda
c) Méďa

Schneehöppli
a) Sněhurka
b) Hopsík
c) Lízinka

Schwänli
a) Labuťka
b) Bělka
c) Bětka

Svoje tipy nám napište na Facebook, Instagram nebo na e-mail krajanek@krajanekvesvete.cz.

Komentáře