Neapol

Víte, co znamená slovo Neapol? Nové město. To staré původní se jmenovalo Partenope a jeho osídlení začalo na ostrůvku Megaride, který je i dnes součástí Neapole. Stojí zde Castel dell’Ovo (Vajíčkový hrad) a je z něho krásný výhled jak na Neapol, tak na moře s blízkými ostrovy. Jsou tři: Ischia, Procida a Capri. Odkud se vzalo jméno Partenope?


Vypráví se, že je to podle mořské víly Partenope, kterou na tento ostrůvek vyvrhlo moře. Mořská víla, nebo také siréna, se spolu se svými dvěma sestrami vrhla do moře ze smutku, že neomámila Odyssea svou kouzelnou hudbou a zpěvem.

Neapol je krásné město na pobřeží jižní Itálie. Má čtyři hrady, stovky kostelů, římské a řecké vykopávky a vůbec mnoho historických památek, takže tu můžete strávit opravdu hodně času a objevovat stále nové a zajímavé věci.

Najdete tu nejstarší operní divadlo na světě, které dodnes funguje. Jmenuje se San Carlo a občas v něm hrají i české opery, například Rusalku. Kousek od divadla se rozprostírá královský palác, před kterým je velké náměstí Piazza Plebiscito.

Na vrcholku kopce, na kterém se Neapol rozkládá, je další impozantní hrad. Jmenuje se Sant’Elmo (Svatý Eliáš). Je zajímavý tím, že je stavěný do hvězdice. Vedle hradu je klášter San Martino (Svatý Martin) s krásnou zahradou, galerií obrazů a sbírkou betlémů. V Neapoli mají velkou tradici betlémů. V historickém centru je dokonce ulička San Gregorio Armeno, kde prodávají pastýře a betlémy po celý rok.

Na co ale v Neapoli nesmíte zapomenout, je pravá neapolská pizza! Tuto pizzu vymysleli právě v Neapoli, a to při návštěvě královny Margherity v roce 1889. Město chtělo tuto královnu patřičně uvítat, a proto majitel pizzerie Raffaele Esposito připravil na její počest speciální pizzu v barvách italské vlajky. Tak vznikla slavná pizza Margherita – červená rajčatová salsa, bílý sýr mozzarella a zelená bazalka.

Komentáře