Františkovy lázně

Jsou nejmenší z trojlístku západočeských lázeňských měst a díky své jedinečnosti jsou zapsány na seznam památek UNESCO.

Léčivé účinky zdejších pramenů byly známy už od 15. století. Vodu z pramenů používali nejen místní obyvatelé, ale byla prodávána i po celém Německu. Malebné městečko čtvercovitého půdorysu s řadou empírových a klasicistních budov, umístěných uprostřed anglických parků a lesoparků, bylo založeno v roce 1793 císařem Františkem l. jako první slatinné lázně na světě.

Po svém zakladateli získalo název nejen město samotné, ale i jeden z místních pramenů. Sám císař lázně navštívil pouze jednou, bylo to v roce 1812, když doprovázel svoji dceru Marii Luisu při jejím návratu z Drážďan do Paříže a zdrželi se jen jediný den. Po Luise je pojmenován další z místních 21 pramenů, ale i jeden z lázeňských pavilonů.

Lázně si velice rychle oblíbili návštěvníci z celého světa. Zamilovaly si je i mnohé osobnosti, např. Božena Němcová, Ludwig van Beethoven nebo Johann Wolfgang Goethe. Ten o nich dokonce napsal, že je to jedno z nejkrásnějších míst v srdci Evropy.

Symbolem lázní je socha malého chlapce s rybou, ke které se již několik desetiletí váže legenda, která říká, že socha dopomůže ženám otěhotnět. Najdete zde také mnoho památníků, několik kostelů, chrám, divadlo, knihovnu, meteorologický sloup, rozhlednu nebo aquapark. S historií lázní a zdejšími léčivými metodami se pak blíže seznámíte v městském muzeu.

Zdroj: https://www.frantiskovy-lazne.cz/

Komentáře