Cádiz

¡Hola! Zdravíme vás ze Španělska! Dnes se podíváme na jeho úplný jih, do části, která se jmenuje Andalusie. Tady na jeho pobřeží leží přístavní město Cádiz.

Historici se domnívají, že Cádiz je nejstarším stále stojícím městem Evropy. Založili ho Féničané už v 11. stol. př. n. l., údajně jen 80 let po konci Trojské války. Už tehdy byl důležitým obchodním centrem, ze kterého vyplouvaly lodě do celého světa.

Cádiz najdeme na malém, jen 9 km dlouhém výběžku pevniny, tzv. kose, která už sama o sobě jednu velkou loď připomíná. S pevninou ho spojují tři silnice a jedna železniční trať.

Při pohledu na mapu si hned musíte všimnout jedné věci – pláže! Ano, Cádiz je vlastně jedna dlouhá, sedmikilometrová pláž. A to už je nějakého místa k odpočinku! Koho by lenošení, plavání a stavění hradů z písku omrzelo, může si vyzkoušet windsurfing, pro který jsou tu velmi vhodné podmínky.

Když se propleteme klikatými uličkami starého města, brzy narazíme na jeho největší dominantu – barokní katedrálu sv. Kříže. Tato katedrála se tyčí nad celým městem. Vévodí jí dvě věže a kopule posázená zlatými dlaždičkami, která se leskne v zářícím slunci, a tak ji připlouvající lodě viděly vždy už z velké dálky. Ale není to jediná zajímavost. Katedrále se také někdy říká „dvoubarevná“. Její spodní část je totiž z tmavšího mramoru a vrchní ze světlého vápence. Milovníci výšek mohou vylézt na jednu z věží a prohlédnout si celé město.

Další místo, které rozhodně stojí v Cádizu za návštěvu, je také věž – Torre Tavira. V této původně strážní věži je temná komora a v ní instalována camera obscura, předchůdce fotoaparátu. Na střeše věže je malý otvor, kterým proniká dovnitř světlo a přes zrcadlo dopadá na čočku a pak na velkou desku. Na ní můžeme vidět, co se v přímém přenosu v ulicích Cádizu děje. Doporučujeme k návštěvě všem, koho zajímají vědecké vynálezy!

Nalákali jsme vás k návštěvě? A kam byste se vydali nejdříve? Na pláž, nebo za památkami? Tak na viděnou v Cádizu!

Komentáře