Minaret Lednice

Na jižní Moravě v Lednicko-valtickém areálu, který je zapsaný na seznam památek UNESCO, najdeme unikátní stavbu maurského stylu. Štíhlou, přes 60 metrů vysokou věž, kterou zdobí orientální motivy a reliéfy zobrazující geometrické a květinové tvary zvané arabesky, nechal postavit lichtenštejnský kníže už na přelomu 18. a 19. století.

Minaret stojí na močálovitém podloží a podpírá ho 500 dubových kůlů, na kterých je položen dřevěný rošt a na něm kamenné kvádry, které váží až 100 kilogramů. Je postaven ve výšce 175 m n. m. a je jednou z nejstarších rozhleden v ČR. Donedávna byl také nejníže postavenou rozhlednou v ČR. Zároveň je nejvyšším minaretem, který byl postaven v neislámských zemích. Oproti standardním rozhlednám má tato unikátní orientální stavba kromě tří vyhlídkových ochozů i osm místností s bohatě zdobenými podlahami, stěnami a stropy. Po zdolání 302 schodů pak můžeme z ptačí perspektivy pohlédnout na krásné zámky Lednice a Valtice, ale i na okolní krajinu vzdálenou několik desítek kilometrů.

Autorem minaretu je významný rakouský architekt Josef Hardtmuth, všestranně nadaný muž, který se jako dvorní architekt a stavitel rodu Lichtenštejnů podepsal pod spoustu krásných staveb a do historie se zapsal také jako vynálezce. Jeho jméno je tak spojeno mimo jiné i s českými tužkami značky Koh-i-noor.

Komentáře