Španělské knihy pro děti

V tomto čísle Krajánka vám chci představit knižní série od španělských autorů, které jsou zároveň zábavné i naučné.

První z nich se jmenuje Ztraceni v čase a španělský spisovatel Roberto Santiago skrze jednotlivé díly čtenářům umožňuje cestovat v čase. Hlavní hrdina, jedenáctiletý Sebastián Balbuena, žije v Madridu a společně se svou rodinou se náhle ocitne v úplně jiném časoprostoru. V prvním díle na Divokém západě, v druhém díle na středověkém hradě. Série má ale ve španělském originále mnohem více dílů, pokud se tedy dočkáme dalších překladů, můžeme se s bláznivou rodinkou Balbuenových podívat třeba mezi Vikingy, k dinosaurům nebo do starověkého Říma. Pokud máte ale raději fotbal než dějepis, zaujme vás možná autorova druhá série – Fotbaláci – z které bylo do češtiny přeloženo sedm dílů. Jsou to fotbalové detektivky s příběhy jako Záhada usínajících rozhodčích nebo Záhada neviditelné penalty. Už podle názvů je jasné, že jsou to pěkně zapeklité záhady. Příběhy vypráví jedenáctiletý Francisco, který hraje za tým Soto Alto, který vždy drží za každou cenu spolu. I tehdy, když se začnou dít nevysvětlitelné věci. Vtipné je, že se některé příběhy prolínají s dobrodružstvími rodiny Balbuenových – ideální je tedy přečíst si všechny Santiagovy knihy!

Další španělská série, která stojí za pozornost, jsou komiksy o slavných vědcích, jejichž autorem je Jordi Bayarri. Česky vyšly čtyři díly: Einstein: Kvantové salto, Newton: Gravitace v akci, Pasteur: Mikrobiální revoluce a Marie Curie: Neviditelné záření. Jsou to komiksy s povedenými ilustracemi a přibližují nám nejdůležitější úseky ze života těchto významných vědců. Tyto komiksy vznikly dokonce pod vědeckým dohledem, takže jsou fakticky a historicky docela přesné. Ale není to náročné čtení – má komiksovou část, doplněnou naučnou částí Kdo je kdo, dohromady se každý díl vejde do 50 stránek – a mladší čtenáře tak může snadno nadchnout pro vědu a vynálezy.

Na naučné knihy pro děti mají Španělé očividně talent. Určitě znáte edici Malí lidé, velké sny o slavných světových osobnostech, které jednou všechny byly malým dítětem s velkým snem. Vědkyně, zpěváci, spisovatelé, sportovci, dokonce i anglická královna Alžběta II. – každé osobnosti je věnována jedna knížka. Tyto knižní portréty byly přeloženy do mnoha světových jazyků. A jejich autorka María Isabel Sánchez Vegara je také Španělka.

Komentáře