Představte si, že byste věděli o plechové skříni, ze které táhne chlad a která by vás zavedla do minulosti. Kam byste se chtěli nechat přenést? Mikuláš o takové skříni ví…
Mikuláš je na prázdninách na vesnici u prarodičů a mnoho od prázdnin neočekává. S místními dětmi se kvůli jedné dávné nehodě nebaví. Pak si ale všimne podezřelého chování souseda Čurdy. Jednou ho sleduje na cestě do opuštěných kasáren, kde je právě ona plechová skříň. Mikuláš do ní vstoupí a najednou se s Čurdou ocitnou mezi legionáři v Irkutsku. Po krátké době jsou opět u sebe na zahradě. A od té doby prázdniny nejsou nuda. Díky skříni se Mikuláš setká i se slavným letcem Kašparem nebo se dostane na mistrovství světa v hokeji, kde hraje Bohumil Modrý. Jestli nevíte, co jsou československé legie, kdo je Kašpar a Bohumil Modrý, tak v knížce dostanete pár nápověd.
Mikuláš s Čurdou také staví letadlo. Letadlo Čurda stavěl i v roce 1968, kdy… A právě v této knížce se dozvíte, proč někdo chtěl po roce 1968 opustit Československo.
Mikulášovi dost kazí náladu místní parta kluků a hlavně jejich kápo Tomáš. Mikuláš se pak ovšem s jedním klukem skamarádí. Prázdniny končí a Mikuláš se vrací do Prahy…
Mikuláš je zase doma v Praze. Má pocit, že v Praze prostě nic pořádného zažít nejde. Pak ale najde mapu od Čurdy s označeným místem, které je v domě u jeho spolužáků Petra a Emy. A opět se dějí věci.
Díky notám souseda Mikulášových kamarádů prochází děti do minulosti. Tentokrát do listopadu 1979, kde se setkávají s Bondym, který donáší informace do Bartolomějské. Výlety do minulosti jsou dobrodružné a napínavé.
Oba díly jsou o přátelství a plnění si svých snů. Pro čtenáře 10+.
„Co se týče „poselství” knihy, je takové, jaké obvykle knihy určené čtenářům tohoto věku mívají, totiž že to podstatné, co člověka v životě potkává, může být na první pohled obyčejné a samozřejmé a že jeho důležitost si často uvědomíme až ve chvíli, kdy o to přijdeme.“ Stanislav Beran