Ježíšek

Jedním z tradičních symbolů českých Vánoc je Ježíšek, který na Štědrý den nosí dárky všem hodným dětem. Kdy je však začal obdarovávat? Dříve měl vánoční nadílku na starosti svatý Mikuláš. Ježíšek začal nosit dárky v 17. století, ale plně se tato tradice ujala až v 19. století. Ježíška si tehdy lidé představovali buď jako jakousi andělskou postavu, nebo neviditelné Jezulátko. Tradičně dnes Ježíšek nosí na Štědrý večer dárky poté, co se na obloze objeví první hvězda. Vánoční dárky umístí pod ozdobený stromeček, aniž by ho někdo zahlédl.

A vy se při tom čekání podívejte na nějakou hezkou českou pohádku. Pohádky totiž k Vánocům patří stejně jako stromeček, štědrovečerní večeře a cukroví.

Tři oříšky pro Popelku (1973)
„Tváře umouněné od popela, ale kominík to není. Klobouk s peřím, luk a kamizola, ale myslivec to není. Šaty s vlečkou, stříbrem vyšívané, ale princezna to není, jasný pane…“ Jedna z nejoblíbenějších českých pohádek vypráví příběh o skromné dívce, které tři kouzelné oříšky pomohou ke štěstí.

S čerty nejsou žerty (1984)
Čertovská pohádka vypráví o nebojácném Petrovi, který se skamarádí s dobráckým pekelníkem. Společně se pak snaží skoncovat s hamižnou Dorotou i chamtivým správcem knížetství.

Anděl Páně (2005 a 2016)
Paličatý nešika – anděl Petronel a věčný pokušitel – čert Uriáš se vydávají za dobrodružstvím na zem. Zde se pokouší přijít na to, jaká jsou lidská přání a touhy. Napravit hříšníky a potrestat zlo je opravdu úkol nelehký.

Lotrando a Zubejda (1996)
Humorná pohádka s krásnými písničkami vypráví příběh, jak příliš slušný lupič Lotrando najde své štěstí až v daleké Solimánii. Tamní nemocnou princeznu neokouzlí jen jeho svěží pohled na svět, ale i chleba s tvarohem.

Princezna se zlatou hvězdou (1959)
Princezna Lada v myším kožíšku se snaží schovat před hrozivým králem Kazisvětem. Útočiště najde v kuchyni na zámku u prince Radovana. Zjistí princ Radovan, kdo se skrývá pod ošklivým kožíškem?

Byl jednou jeden král (1954)
Pohádka, ve které vítězí sůl nad zlatem a moudrost nad hloupostí.

O vánoční hvězdě (2020)
Co se stane, když hvězdy na obloze intrikují a jedna z nich spadne z nebe k lidem na zem?

Sedmero krkavců (2015)
Pohádka na motivy pohádky Boženy Němcové vypráví příběh o odvážné dívce, která se pokusí zvrátit zlé prokletí a zachránit své bratry, kteří se proměnili v krkavce.

Nesmrtelná teta (1993)
Pohádka na motivy pohádky K. J. Erbena o království, ve kterém rozumu nebylo přáno, ale opravdová láska dokáže zlomit krutou vládu nesmrtelné tety Závisti.

Tři bratři (2014)
Žili, byli bratři tři. Když se chlapci na koních vydají vstříc boji s vlastními zlozvyky, vstupují do děje tří pohádek, ve kterých každý najde svou nevěstu.

Tajemství staré bambitky (2011)
Hudební příběh o tom, co se stane, když král s královnou raději cestují a vládnutí přenechají dvěma vykutáleným rádcům. Práva obyčejných lidí pak musí hájit spravedlivý loupežník.

Za humny je drak (1982)
Když je hrdinů a zachránců nedostatek, musí král vymyslet jiný plán. Rozhodne se pro draka najít místo své dcery, jinou princeznu. Když žádnou nenajde udělá jí z nebojácné uhlířovy dcery.

Princezna ze mlejna (1994)
Pohledný mládenec se vydává do světa. Na své cestě se dostane do mlýna, kde žije krásná Eliška. Na tu si myslí nejen bohatý knížepán, ale i místní vodník a čert.

Dvanáct měsíčků (2012)
Kdo pomůže Marušce v zimě sehnat fialky, jahody a přivést k životu starou jabloň?

Princ a večernice (1978)
Pohádka o královně noční oblohy – Večernici, která přišla hledat do světa lidí lásku.

Tři veteráni (1964)
Pohádka Jana Wericha o třech vysloužilých vojácích, veteránech, kteří získají kouzelné dárky od skřítků.

Šíleně smutná princezna (1968)
Hudební pohádka o lásce dvou královských potomků, kterým rodiče domluvili sňatek proti jejich vůli, ale oni chtějí o svém osudu rozhodovat sami.

Hrátky s čertem (1956)
Vdavekchtivá princezna Dišperanda a její služebná Káča se upíší vlastni krví čertovi a nebojácný Martin Kabát se kvůli tomu pustí do boje s peklem.

Zakleté pírko (2019)
Pohádka o lásce Aninky a do ptačí podoby zakletého prince Vítka, kterou chtějí překazit Aninky zlé sestry.

Korunní princ (2015)
Pohádkový příběh o dvou královských bratrech, princezně, zlém čaroději a kouzelném nápoji zapomnění.

Princezna a půl království (2019)
Pohádka, která začíná tam, kde pohádky končívají. Honza zabije draka, vysvobodí princeznu, ale té se Honza nelibí a chce za muže prince.

Třetí princ (1982)
Dokáže věrná bratrská láska a odvaha překonat kletbu diamantových skal?

Obušku, z pytle ven! (1955)
Vesela pohádka o chudém muzikantovi s dobrým srdcem, lakotném hostinském a kouzelném obušku.

Šťastný smolař (2012)
Jak to dopadne, když se smolař Filip vydá do světa hledat štěstí a potká lháře prolhaného? Zbaví se Filip věčné smůly a najde štěstí?

Svatojánský věneček (2015)
Princezna Verunka má svatbou zachránit zchudlé království, ale do planů se připlete Ondra a kouzelný svatojánský věneček.

Šmankote, babičko, čaruj (1998)
Do salonu pro zkrášlování strašidel v začarovaném lese jednoho dne zabloudí čeledín Jakub…

Princové jsou na draka (1980)
Hudební pohádka o království ohroženém drakem a dělání, které zahání všechny smutky.

Jak se budí princezny (1977)
Filmová pohádka natočená podle předlohy klasické pohádky O Šípkové Růžence.

Zlatovláska (1973)
Muzikál o zlatovlasé princezně, zlém králi a hodném Jiříkovi, který porozumí řeci zvířat.

O princezně Jasněnce a létajícím ševci (1987)
Mlady švec Jíra si vyrobil z kůže křídla a mohl tak létat. Pomocí svých křídel musí vysvobodit princeznu Jasněnku z moci zlých čarodějnic.

Hodinářův učeň (2019)
Pohádka osudech hodinářského učně Urbana a dívky Laury.

Komentáře