O starém řemesle a naději – Modrotisk

Slovo modrotisk jste už asi někdy slyšeli. Naposledy možná v souvislosti s letními olympijskými hrami v Tokiu, které se měly konat už loni, ale kvůli pandemii se posunuly na letošek. Naše olympijská výprava nastoupí v slavnostním oblečení ozdobeném právě modrotiskem. Tedy temně modrou látkou s nejrůznějšími bílými vzory. Vyrábí se po staletí ručně a v ČR dnes už jen ve dvou dílnách — v Olešnici a Strážnici.

Nedávno vyšla knížka Apolenka z modrotisku. Je to vlastně pohádka, ale trochu jiná než ty, které znáte. Vypráví o babičce a dědečkovi, kteří modrotisk celý život vyrábějí. Žijí spokojeně, trápí je jen jedna věc. Nemají děti a nebudou mít svoje řemeslo komu předat. Jednou v lese najdou panenku. Vezmou ji k sobě domů, ušijí jí modrotiskové šatičky a z oživlé panenky se stane holčička Apolenka. A oni ji naučí modrotisk vyrábět.
Knížku napsala Romana Košutková a je plná něžných akvarelových ilustrací, které vytvořili Veronika Vlková a Jan Šrámek. Povedly se jim tak, že za ně letos v dubnu získali významné ocenění Czech Grand Design.
A v květnu byla Apolenka z modrotisku nominována na Zlatou stuhu – cenu, která je udělována nejlepším tvůrcům knížek pro děti.
Apolenka se nakonec nádherné staré řemeslo naučí a dědeček a babička jsou šťastní, že díky ní nezmizí ze světa. Tak si přejme, aby se to stalo i doopravdy. Vždyť modrotisk je tak výjimečný a krásný, že byl v roce 2018 zapsán na seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Komentáře