Fotbal

Historie
Fotbal je hra, které se česky někdy taky říká kopaná. Slovo fotbal pochází z anglického football (foot – noha, ball – míč).
Je to nejrozšířenější kolektivní sport na světě. Slavným fotbalistou se chce stát snad každý malý kluk.
Hru podobnou fotbalu hráli už i ve starověku, jedním ze vzdálených předchůdců fotbalu je třeba římská hra harpastum. I ve středověku se různé hry podobné fotbalu hrály po celé Evropě.
Vznik dnešního fotbalu má kořeny v Anglii. V polovině 19. století se tam rozšířila železniční doprava, což umožnilo pořádání soutěžních zápasů mezi jednotlivými školami. Stále jim ale soutěžení komplikovalo to, že neexistovala jednotná pravidla.

Pravidla
Ve fotbale hrají dvě družstva, každé má jedenáct hráčů. Jejich cílem je dosáhnout více branek (gólů) než soupeř. Hraje se hlavně nohama, ale hráči můžou k hraní míčem používat libovolné části těla kromě rukou a paží. Jen brankář může v blízkosti vlastní branky hrát i rukama.

Zajímavosti
V jednom jediném zápase se v průměru naběhá skoro patnáct kilometrů, hráči proto musí mít skvělou fyzičku. Dokonce i nejmenší stát na světě – Vatikán – má svůj fotbalový tým. Příští mistrovství světa ve fotbale se má konat v Kataru. Ve městě Lusail se bude hrát finále turnaje. Zajímavé je, že tohle město ještě neexistuje a teprve se staví, stejně jako stadion, na kterém se má zápas hrát.

Komentáře