Možná už někteří z vás slyšeli o švédském městě Kiruna, jehož část se musí kvůli těžbě železné rudy přesunout o 3 km dál. Kiruna leží v Laponsku, 145 km za severním polárním kruhem. Ruda se v jejím okolí těží už více než 120 let. Postupem těžby se ale narušuje podloží pod městem, a tak se musí několik budov z centra – včetně dřevěného kostela a deseti tisíc lidí – přemístit směrem na východ.
Samotné stěhování kostela proběhne až v roce 2025, budeme si tedy muset počkat na to, jestli se bude přesouvat po částech nebo v jednom kuse, protože zatím to není rozhodnuto. Stavbu inspirovanou tradičními norskými kostely i kulturou původních obyvatel (Sámů) městu darovala společnost těžící zde dodnes rudu. Postaven byl v roce 1912 a je jednou z největších dřevěných staveb ve Švédsku. Zajímavostí je, že v kostele najdeme jen jeden kříž – umístěný na hlavním oltáři.
Kiruna a její okolí jsou populárním výletním cílem hlavně v zimním období. Jen 15 km od města se můžete ve vesnici Jukkasjärvi ubytovat v ledovém hotelu, který se tu každoročně tesá z ledu posledních 33 let. Od prosince do dubna je návštěvníkům k dispozici zimní hotel, před několika lety vznikl hned vedle další ledový hotel, který je otevřený po celý rok. Hosté musí být otužilí, stálá teplota je totiž -5 stupňů Celsia. Kromě restaurace a pokojů v hotelu najdete i spoustu uměleckých děl, samozřejmě z ledu.
To nejzajímavější se ale na dalekém mrazivém severu od září do března odehrává nad našimi hlavami – aurora borealis neboli polární záře. V severním Švédsku je tento úkaz za jasných zimních nocí nejčastěji viditelný od šesti hodin večer, kdo chce ale vidět tu nejkrásnější světelnou show, musí vydržet vzhůru nejméně do 11 hodin. Polární záře vzniká díky erupcím na Slunci. Proud částic, který se při nich uvolňuje, naráží na magnetické pole Země a sráží se v něm s molekulami vzduchu, což se projevuje nejčastěji zelenou, modrou nebo fialovou září.