Florbal

Florbal je kolektivní halový sport, který hrají proti sobě dva týmy šesti hráčů. Hraje se s lehkým dutým plastovým míčkem a speciální florbalovou holí (tzv. florbalkou). Brankáři žádnou hůl nepoužívají, chytají pouze svým vlastním tělem. Zápas se hraje na tři dvacetiminutové třetiny. Výhodou florbalu je jeho poměrně malá nákladnost, jednoduchá výstroj se dá pořídit za slušnou cenu.

Historie
• Florbal je oblíbený v mnoha zemích, především v Evropě, původně však florbal vznikl v USA. Zajímavé je, že většina lidí za kolébku florbalu považuje Švédsko, protože tam je tato hra nejvíce rozšířená. Z USA pochází i pro florbal typický míček. Ten byl vymyšlen baseballisty, kteří jej používali pro své tréninky.

• Ve Švédsku se tento sport začal hrát až v 70. letech a dodnes je zde nejvíce registrovaných hráčů na světě. Ze Skandinávie se pak rozšířil také do Švýcarska, kde se florbalu říkalo unihockey. Tyto země jsou i dnes světovými mocnostmi florbalu, i když v posledních letech se mezi ně úspěšně dostává také Česká republika.

• Prvnímu českému kontaktu s florbalem napomohl v osmdesátých letech výměnný pobyt studentů z univerzity ve finských Helsinkách a pražské VŠE. Českým vysokoškolákům se hra ve Finsku zalíbila a měli to štěstí, že jim poté Finové zanechali darem dvanáct florbalek s míčky a studenti s nimi hráli v malé tělocvičně téměř rok, než se florbalky zničily. Skupina se pak vrátila k florbalu znovu až v roce 1991.

• První mistrovství Evropy ve florbalu se konalo v roce 1994 v Helsinkách. Mistrovství světa se koná každoročně, v sudých letech pro muže, v lichých pro ženy.

Zajímavosti
• Florbal obdržel v prosinci 2008 uznání Mezinárodního olympijského výboru. Od této chvíle může začít usilovat o zařazení na program olympijských her. Pro zařazení nejsou stanoveny konkrétní podmínky, ale pro úspěšnou snahu musí florbal ještě výrazně rozšířit počet členských zemí v mezinárodní asociaci IFF.

• V roce 1992 pořádali Švédové mezinárodní florbalový turnaj v Maďarsku, kterého se účastnil i pražský tým Tatran Excalibur. Švédové na základě turnaje usoudili, že florbal má v Česku velký potenciál a mantinely, které přivezli na turnaj, věnovali tatranskému týmu. Byly to tehdy první florbalové mantinely v Česku a mnoho let se používaly pro řadu místních turnajů, včetně Czech Open.

Komentáře