Srdce

Bije na důkaz života. V nás. Bez něho bychom nebyli živi. Srdce. Je tu s námi už před narozením. Miminku – ať člověčímu, nebo zvířecímu – tluče, než se narodí. Neúnavně pracuje ve dne, v noci, pumpuje a pumpuje, abychom mohli žít.

Srdce je veledůležitý orgán, bedlivě střežený a chráněný v těle (například v hrudním koši, pěkně hezky za žebry). Jeho činnost – pumpování, stahování a uvolňování – zajišťuje oběh krve (nebo jiné tekutiny – krvomízy, například u hmyzu) tělem. Tím způsobem se dýchací plyny, jako kyslík a výživa dostávají tam, kde jsou třeba, a naopak jsou odváděny látky nepotřebné.

Untitled Artwork

Správnému fungování srdce se věnuje pozornost při všech zdravotních prohlídkách, které jste jistě zažili i vy. Určitě si pamatujete, jak jste při zvýšené teplotě nebo kašli u paní doktorky nebo pana doktora cítili na zádech a na hrudi studený fonendoskop (novodobý stetoskop), nástroj, díky kterému lékař nebo lékařka mimo jiné poslouchá srdce a pozná případné zvuky, které by tam neměly být.

Srdce je tedy životodárný orgán. A právě tím, že je tak důležité, stejně jako třeba slunce, dostalo se do lidského slovníku a na papír i v jiném, přeneseném smyslu. Vždyť symbol srdce – dva kopečky a dole zašpičatění – umí namalovat i malé dítě (abyste si nemysleli, to v těle vypadá úplně jinak, mnohem komplikovaněji).

Ale schválně, jestlipak jste se setkali se srdcem a nemysleli ústrojí čerpající krev? Jistojistě ano. Možná to bylo tehdy, když jste chtěli vyjádřit lásku, cit, přátelství, něco pěkného, líbivého nebo odvahu. Co byste vyčetli například z nápisu Katka + David = ♥? Nenamalovali jste někdy rodičům nebo nejlepší kamarádce srdíčko? Nepřinesl vám někdy někdo perníkové srdce z pouti? Nezískali jste na táboře nebo na skautu odznak odvážného srdce?

A pamatujete si na pohádky, v nichž má hrdinka nebo hrdina dobré srdce? Zatímco zlo bývá potrestáno a padouch mívá ze strachu před spravedlností srdce v kalhotách? Nemluvě o romantických filmech a knihách, v nichž se nešťastně zamilovaní potýkají se srdcem zlomeným… Ale že všechno tohle znáte a víte a srdce i takto používáte? Tak to je príma, to mi tedy spadl kámen ze srdce!

Nu, ať už budeme myslet na srdce bušící v živém těle, nebo na náklonnost, lásku, dobrotu a odvahu, jedno je jisté! Bez srdce nelze žít!

Komentáře