85. výročí narození Václava Havla

Bývalému prezidentovi Václavu Havlovi by bylo 5. října 85 let. Narodil se v roce 1936 a velký vliv na něj i na jeho o dva roky mladšího bratra Ivana měla jejich maminka Božena Havlová. Když se jí kluci narodili, bylo jí dvacet tři a dvacet pět let, byla mladá, veselá a moc ji bavilo učit je hravou formou poznávat svět. Když začal malý Venoušek chodit do školy a mladší Ivánek byl zvědavý, co se tam učí, namalovala jim obrazy s jednotlivými písmeny abecedy. Ty jim rozvěsila v dětském pokojíčku. Jak kluci rostli, vytvářela jim další pomůcky. Měla nesporný výtvarný talent, obrazy malovala temperami a některé doplňovala ještě výstřižky z časopisů a fotografií, takže vznikaly pozoruhodné koláže. Takto je učila číslovky, morseovku, o hvězdách a souhvězdích, sluneční soustavě, různých fyzikálních jevech nebo jim vysvětlovala význam cizích slov. Očividně ji to velmi bavilo a jak Václav Havel, tak jeho bratr Ivan M. Havel na její veselé vyučování vzpomínali ještě po mnoha letech a její naučné obrazy uchovali.

I Václav Havel se pustil do kreslení. Vyrůstal v podnikatelské rodině, jeho dědeček postavil pražský palác Lucerna, jeho strýc založil filmové ateliéry na Barrandově, tatínek vystavěl vyhlídkovou restauraci Terasy Barrandov a vymyslel projekt tamní zahradní čtvrti. V rodině se tedy o podnikání hodně mluvilo a malý Václav tyto hovory poslouchal. Občas zaslechl i slovo Škodovka, a to mu začalo vrtat hlavou. Věděl, že je to továrna, ale nevěděl, co v ní vyrábějí, její název se mu zdál podivný. „Přišlo mi, že páchá asi ta továrna nějaké škody, když se takhle jmenuje. A tak jsem, na rozdíl od této Škodovky vymyslel, že moje továrna bude páchat dobro, ta továrna se jmenovala Dobrovka,“ vzpomínal Václav Havel, který si o Dobrovce nakreslil celý komiks.
A jaká byla jeho nejoblíbenější knížka, když byl kluk? Byly to Pohádky o mašinkách od Pavla Naumana s ilustracemi Kamila Lhotáka. Dospělý Václav Havel se později s autorem této knížky setkal jako se spisovatelským kolegou ve Svazu spisovatelů a řekl mu, jak moc měl tuhle jeho knížku rád.

Tagy:
Komentáře