Kateřina Svitková

Kateřina Svitková byla čtyřikrát vyhlášena nejlepší fotbalistkou roku České republiky a je první českou profesionální hráčkou v Anglii.

Jak jste se stala fotbalistkou?
Od malička jsem si ráda kopala a od sedmi let jsem hrála v týmu FC Viktoria Plzeň. Když mi bylo sedmnáct let, přešla jsem do pražského týmu Slavie, kde jsem hrála sedm let a vyhráli jsme čtyřikrát český titul a dvakrát český pohár.

V červenci 2020 jste přešla do londýnského týmu West Ham United. Jaké to je hrát v Premier League, největší fotbalové lize na světě?
Od malička jsem tvrdě pracovala a hrát pro West Ham United v nejlepší ženské lize je dovršení této mé práce. Jsem ráda, že můžu patřit k těm nejlepším a dodává mi to sílu pokračovat dál a zlepšovat se. Je to taky relativně nový klub a chci zde něco dokázat. Navíc v Londýně jsem si vždycky přála žít.

Jaký je podle vás rozdíl mezi ženským a mužským fotbalem?
Velký rozdíl je v platech. Fotbalistky sice nemůžou být tak rychlé nebo důrazné jako fotbalisti, ale trénují často déle.

V jaké pozici na hřišti hrajete a proč? Umíte hrát i v jiných pozicích?
Moje pozice je střední záložník, ale ve West Hamu hraji v pozici house back, což je taková směsice záložníka a obránce. Dokážu ale hrát každou pozici, také v útoku nebo i jako obránce.

Jak moc trénujete každý den? Jak vypadá váš den a týden?
Od pondělí do pátku trénujeme od devíti hodin ráno do tří odpoledne v tréninkovém centru. Máme snídani, poradu, trénink, chodíme do posilovny a potom na masáž a do bazénu. Jeden den o víkendu máme zápas a jeden den volno.

Co jíte každý den?
V tréninkovém centru dostáváme připravené jídlo a máme výživového poradce. Musíme jíst hodně bílkovin, sacharidů a tuků.

Jak se vám líbí v Londýně a co tam ráda děláte?
V Londýně se mi moc líbí, pořád zde objevuji nové věci. Mám pejska, a tak znám dobře londýnské parky. Nemám ale moc času, protože kromě fotbalu ještě studuji na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Komentáře