Eliška Krupnová

Florbalistka
Kapitánka české reprezentace, čtyřnásobná mistryně České republiky a mistryně Švédska. V roce 2020 byla vyhlášena jako první Češka nejlepší florbalistkou světa.Čím vás florbal zaujal?
Nejvíce asi tím, že je to týmový sport s vysokou intenzitou, který vyžaduje komplexnost – co nejlepší fyzickou úroveň, ale zároveň v kombinaci s technickými dovednostmi s hokejkou, míčkem a ostatními prvky hry.

Líbí se vám život v cizině? A co konkrétně ano a co ne?
Život ve Švédsku se mi moc líbí. Jsem tu již 8 let a zatím se vracet neplánuji. Hlavně se mi tu líbí celkové nastavení lidí a prostředí, které je nastavené pozitivním směrem. Také si myslím, že je tu společnost více otevřená a tolerantní. Co se mi tu nelíbí, je určitě počasí, které je hodně deštivé a zatažené.

Jak se jako žena cítíte v převážně mužském sportu? Je třeba ženská liga méně ceněna než mužská liga?
I když je Švédsko podstatně dále, co se týče rovnosti mužského a ženského sportu, tak samozřejmě jsou tu pořád značné rozdíly ve financích, pozornosti a zájmu. Na úrovni švédské florbalové federace probíhá několik iniciativ pro zlepšení v tomto směru, ale zatím to jde jen pomalu.

Jak vypadají vaše tréninky?
Máme čtyři společné florbalové tréninky pondělí až čtvrtek a o víkendu zápas. Zpravidla máme pátek volný, ale stane se, že máme takzvaný dvojzápas, a to pak hrajeme v pátek a v neděli. Já osobně se snažím přidat jeden individuální trénink ve formě posilovny nebo venku, zaměřený na rychlost.

Máte nějaký sportovní vzor?
Sportovní vzor jako takový nemám, ale hodně jsem fandila Petře Kvitové a Lindsey Vonnové. Ve florbalovém prostředí mě inspirovala Emilie Lindströmová.

Jaký je váš jídelníček?
Samozřejmě jídelníček a životospráva jsou jedním z klíčových prvků pro sportovce a výkonnost. Já osobně jsem dříve jídelníček řešila extrémně striktně, ale pak jsem zjistila, že to není udržitelné. Místo striktního přístupu jsem přešla na koncept 80/20, který je podle mě dlouhodobě udržitelný, protože je konceptem pro balanc a návyk. Koncept 80/20 znamená, že 80 % energetického příjmu se skládá z nutričně bohatých potravin. Zbylých 20 % energetického příjmu je na to, kde si dopřejeme potěšení, v mém případě třeba zmrzlinu.

Komentáře