Petra Weber

Plavkyně
Petra Weber (dříve Chocová) je česká plavkyně, mnohonásobná česká rekordmanka, dvojnásobná mistryně Evropy a účastnice olympijských her. Specializuje se na styl prsa.

Jak jste se k plavání dostala a v kolika letech jste se naučila plavat?
Plavat jsem začala asi v 5 letech. Oba moji rodiče učili plavání v plavecké škole, tak to byla taková jasná volba.

Jaké to je/bylo mít za trenéra svého tatínka, má to nějaké výhody/nevýhody?
Já to brala skoro vždy negativně. Měl na mě mnohem vyšší nároky oproti ostatním plavcům, mohl si dovolit na mě být o hodně tvrdší. Když se mnou jezdil na závody nebo soustředění, tak si ze mě někteří plavci dělali srandu, že mám tatínka s sebou. Všude se bavil jen o plavání. Chyběl nám vztah otec a dcera. Ten přišel až po mém odchodu v 19 letech do Prahy za jiným trenérem.

Jak vypadají v současné době vaše tréninky a jak se udržujete v kondici?
Nyní se snažím chodit 3× týdně do fitka, do vody se dostanu 2–3× týdně, ale vzhledem k tomu, že mě to samotnou ve vodě nebaví, zaplavu si pouze kolem 1–1,5 km a jdu domů.

Máte ještě nějaký sportovní sen, kterého byste chtěla dosáhnout?
Největším snem byla olympiáda a tu si můžu odškrtnout. V tomhle věku je pro mě důležité zůstat zdravá, abych mohla i nadále sportovat a každý sportovní úspěch mě dělá šťastnou. Vrátila jsem se po porodu na velmi kvalitní časy, což jsem ani nečekala, takže úspěchy, které jsem letos měla, mě velmi potěšily.

Co vám na životě sportovkyně přijde nejlepší? A nejhorší?
Skvělé je poznávání nových lidí a cestování po republice a i třeba do nějakých zajímavých destinací v zahraničí. Navíc když jsem byla ve velkém zápřahu, nemusela jsem se tolik hlídat v jídle a nepřibírala jsem. Nejhorší je, že to stojí hodně času (nechodila jsem tolik ven s kamarády) a taky dřiny a odříkání. Určitě bych ale zpětně neměnila.

Lákalo vás někdy žít v zahraničí?
Stále mě to hodně láká. Miluju teplo a nejraději bych se odstěhovala někam, kde je teplo celý rok. Dokonce jsem kdysi dostala i nabídku studia na střední (i vysoké) škole v zahraničí. Největším strašákem pro mě ale vždy byl a je cizí jazyk, takže bydlím stále v Čechách.

Komentáře