Mojráček a domácí práce

Byl víkend a maminka po snídani poprosila Mojráčka, jestli by mohl vyluxovat celý dům. Mojráček jí to slíbil. Po snídani se ale zvedl od stolu, neodnesl si ani talířek a utíkal do svého pokoje, kde si zapnul počítač. Když se ani za hodinu nezačalo nic dít, zavolala maminka na Mojráčka znovu. „Jóó,“ volal Mojráček na maminku z pokoje, „jen si tu něco dodělám a už jdu. Počkej chvilku!“ A tak se to opakovalo ještě dvakrát. Nakonec mamince došla trpělivost a šla za Mojráčkem do jeho pokoje.

„Mojráčku,“ řekla už naštvaným tónem, „něco jsi mi přece slíbil. Čím dřív to uděláš, tím dřív si můžeš zase jít hrát. Odpoledne má přijít návštěva a já chci, aby to bylo hotové.“ Mojráček se začal ošívat, ptal se maminky, proč pořád chce, aby něco dělal, že ho to nebaví a že třeba takový Marek odvedle dostává za domácí práce od rodičů peníze. Nakonec s velkým brbláním vzal vysavač a udělal, co po něm maminka chtěla.

Maminku Mojráčkova reakce hodně mrzela. Vždyť přece dostává kapesné a vždycky se ho snažili vést k tomu, že by měl s domácími pracemi pomáhat. Celý den jí to vrtalo hlavou, ptala se tatínka, jestli přece jen nechce po Mojráčkovi moc. Tatínek jí slíbil, že se poptá kolegů v práci, jak to mají doma nastavené.

V pondělí se tatínek opravdu ptal známých a maminka se ptala starších kolegyň v práci. Většinou to bylo všude stejné, děti chtěly za pomoc v domácnosti nějaké peníze, ale rodiče jim je nikde nedávali, protože takhle by to fungovat nemělo. Maminka o všem dlouho uvažovala, pak dostala nápad, jak to vyřešit. Nejprve vše probrala s tatínkem, a když souhlasil, rozhodla se promluvit si u večeře s Mojráčkem. „Mojráčku,“ začala maminka, „sám dobře víš, že všichni mají doma nějaké povinnosti. Chceme, abychom měli doma hezky, proto já uklízím, vařím, peru, tatínek seká zahradu, opraví, co je potřeba, vynese koš a ty vysáváš nebo vy-skládáš nádobí z myčky.“ Pak vysvětlovala, proč jsou tyto práce důležité a že za takovou pomoc taky maminka ani tatínek nedostávají zaplaceno. Maminka ale přišla na kompromis. Pokud Mojráček udělá něco navíc, třeba umyje tatínkovi auto nebo pomůže mamince s nákupem, dostane za to body. A když jich nasbírá dost, může si pak vybrat nějakou odměnu. Pokud si ale nebude své povinnosti plnit, body se mu naopak odečtou.

Mojráčkovi se ten nápad opravdu líbil. Ještě toho večera vyrobili s maminkou a tatínkem tabuli povinností a stanovili si, kolik bodů se za jakou pomoc bude přičítat a odečítat.

Tipy pro rodiče:

  • Učte dítě, aby vám doma pomáhalo již od útlého věku. Už tříleté dítě by mělo mít nějaké své povinnosti, postupem času by se měly navyšovat.
  • Pokud chcete dítě odměňovat, je vhodná nějaká společná aktivita (bazén, zoo). V případě finanční odměny volte přiměřenou částku.
  • Vhodné je děti motivovat také formou bodů za plnění povinností. Stanovte si přesné množství bodů, které musí získat pro určitý typ odměny.
  • Nezapomínejte nastavit také pravidla za nesplnění povinností (odečet bodů, vrácení peněz…).
  • Domácí povinnosti pomáhají budovat dětské sebevědomí. Tím, že jim rodiče svěří nějaký úkol, dávají najevo to, že jim plně důvěřují.
Komentáře