Jak Matty začal chodit do skautu

„Mami, já bych chtěl do skautu,“ přijde jednoho dne s prosíkem Matty. „Chtěl bych se dozvědět něco o přírodě,“ žadoní dál. Proč ne, řekne si maminka Petra a volá krokodýlovi Olímu. Ten jeden skautský oddíl vede. Hned se dozví, že skauty vede taky veverka Zrzka a krtek Josef a o oddíl žabek se stará ještěrka Bětka. Jeden telefonát a všechno je dohodnuto. Příští týden se půjdou do oddílu žabek na zkoušku podívat. Chodí do něj i spousta Matyášových kamarádů: Pepa, Pepík, Patrik, Petr, Petra a Pluto. Samá P! Matty bude v oddílu jediný, jehož jméno začíná na jiné písmenko.

Přišlo úterý a Matty, ten den nejvzornější žabák světa, má hotové všechny úkoly, připravenou aktovku na druhý den a netrpělivě vyhlíží Lukáše, který slíbil, že ho do skautu odvede. „Budeme se učit o přírodě a stavět ze dřeva vor a plavit se s ním po vodě!“ vykládá Matty Lukášovi, hned jak vejde do dveří. Lukáš hodí tašku na zem a jdou. „Budeme se taky učit vázat uzly, stavět stan, rozdělávat oheň a uvařit si v přírodě polévku…“ Než Matyáš dopoví, co všechno budou ve skautu dělat, jsou na místě.

Ale ouha. Ještěrka Bětka se příští týden stěhuje a ode dneška vede oddíl žabek čáp Dalibor. Toho Matty nemá vůbec rád! Zrovna nedávno ho viděl, jak loví v rybníce malé žabky k obědu. „Lukáši, nepůjdeme raději domů? Já jsem si to s tím skautem nakonec rozmyslel,“ kouká Matty ustaraně na velkého bráchu. „Ale prosím tě, přece by ses nebál Dalibora,“ směje se Lukáš, a než se Matyáš zmůže na slovo, je pryč.
„Vyrážíme k jezeru!“ zavelí Dalibor a všichni nadšeně hopsají, až na našeho novopečeného skauta. Ten se plouží poslední a přemýšlí, jak se můžou všichni tolik těšit. Copak nevědí, že čápi žerou žáby? A obzvlášť tenhle! Sotva doskáčou k rybníku, Dalibor křikne: „Všichni do vody! Raz, dva, tři!“ A Matty zůstává na břehu sám. A co teď? Nestihl se ani nadechnout a Dalibor už útočí na nejmenšího Pluta, už ho má v zobáku. „Musím ho zachránit!“ neváhá náš malý hrdina ani vteřinku a skáče šipku do vody. V okamžiku je u čápa, skáče mu na krk… Ale co dál?

Jak přeprat čápa, který je o tolik větší? Zlechtám ho, napadne Matyáše a začne Dalibora šimrat jako divý. Funguje to! Čáp se směje na celé kolo, Pluto mu ze zobáku vypadne a směje se taky. Smějí se i všichni ostatní. „Co se to u všech žabáků děje?“ diví se Matyáš. „Právě jsi získal bobříka odvahy,“ oznamuje mu slavnostně Dalibor. „Bobříka?“ pořád nechápe Matty. Pluto mu všechno objasňuje. Děti ve skautu se učí přežít v přírodě a žáby také nenechat se sežrat čápem! „Aha,“ začíná Matyášovi všechno docházet. „Ale Dalibor…“ Pluto se směje a vysvětluje dál, že Dalibor byl kdysi slavný trenér žab na skok do dálky. Teď je v důchodu a rozhodl se pomáhat ve skautu. „Zrovna minulý týden pro nás připravil únikový trénink,“ dodává žabák Patrik. „Takže on vás doopravdy nechtěl sezobnout?“ ujišťuje se Matyáš. „Jasně, že ne!“ ubezpečují ho kamarádi. „Tak to jsem rád!“ oddychne si unaveně Matyáš. „Co říkáš, budeme kamarádi?“ zeptá se Dalibor a vezme Matyáše pod křídlo. „Budeme!“ přikyvuje žabák a už teď se těší na další dobrodružství, která ve skautu zažije.

Komentáře