Módní přehlídka na louce

„Módní přehlídka, módní přehlídka, módní přehlídka!!!“ skáče žabka Eliška samou radostí po louce. „Jaká přehlídka?“ ptá se Barča, která se právě s Matyášem vrací ze školy. Zítra píšou test z historie kvákání a mají trochu obavy, jak to dopadne, takže si ani nevšimli plakátů rozvěšených všude po louce. „Zveme vás srdečně na sobotní soutěžní módní přehlídku nadějných návrhářů. Nejhezčí modely budou oceněny porotou ve složení Sluneční král a Noční královna. Módní kreace předvedou návrháři sami,“ čte Matty. Všichni se domlouvají, že si tuhle podívanou určitě nenechají ujít.
V sobotu byla celá louka nachystaná a přehlídkové molo bylo ozdobené pestrobarevnými květinami. Jejich vůně se linula široko daleko a všude bylo plno zvědavých diváků. „Už to začíná!“ nemůže se dočkat Barča s Eliškou. „Černoočko mi slíbil, že nás pak vezme do zákulisí,“ šeptá kamarádům Eliška. „Černoočko?“ diví se Matyáš. Ale teď už tiše, přichází porota!

Sluneční král i Noční královna jsou oblečeni do svých nejlepších šatů. Kdo to ale stojí u mikrofonu ve fraku a vítá na louce tyto dva věhlasné módní znalce? Je to právě Černoočko, který si vzal akci i její hladký průběh na starost. Poslední dobou je opravdu vzorný! „Dámy a pánové, vítejte na…“ ale větu ani nedořekne. Přeruší ho hlasité kašlání, které ne a ne přestat. Je to jedna z módních návrhářek a pro dnešek i modelek – Mořská panna. Ta si vyžádala, aby jí na molu postavili moře, kde by mohla plavat, cákat a ukázat tak všechny detaily svých vodních šatů. Haha, moře, kde bychom asi vzali na louce moře? Pomyslel si tenkrát Černoočko něco o bláznivých umělcích. A proto se Mořská panna teď vozí po louce na kolečkovém křesle. S ploutví místo nohou totiž po louce chodit nemůže. Suchý model vypadá nevábně a diváci začínají být jako na trní. „Kvůli tomuhle jsme sem přišli?

To jsme tedy mohli zůstat doma,“ mudruje ježčí rodina. Černoočko se ještě na poslední chvíli snaží situaci zachránit a posadí Mořskou pannu na malý luční pramen opodál. A všichni najednou vzdychnou úžasem. Mořská panna v proudu vody tančí, vyskakuje z něj, vznáší se ve vzduchu a šaty se ze zplihlého hadru proměňují v magickou podívanou.
„Následuje Mochomůrka a její…“ opět nestihne doříct Černoočko a Mochomůrka v přenádherných bílých šatech s volánky až na zem se už producíruje po molu. Na hlavě má obří červený klóbrc s bílými puntíky. Je velmi elegantní a všichni na ní můžou oči nechat. Již druhé přerušení ale Černoočka opravdu rozzlobí a začíná se v něm probouzet chuť na rošťárny. Obličejem se mu mihne potutelný úsměv! A… „Mochomůrka je diskvalifikovaná za přerušení moderátora a za to, že vypadá jako jedovatá houba!“ oznamuje davu. „Co to? Mochomůrka byla moje favoritka,“ říká Noční královna. Sluneční král jen obrátí oči v sloup: „Tenhle hrozný model? To se nedá nosit ani jako noční košile!“ „No dovol!“ urazí se Noční královna, otočí se na podpatku a odchází. Černoočkovi v tu chvíli dochází trpělivost a už se ani nesnaží přehlídku zachránit. „Další model je od Rubikovky!“ hlásá strašidýlko, a než se kdo naděje, rozebere Rubikovce kostkované šaty na kostičky a ustřihne jí její dlouhé rozčepýřené vlasy. „Nyní přichází Strejda Robert…“ Ale tahle modelka s prapodivným jménem si už ani netroufne vyjít na molo. Bojí se o své dlouhé vlasy i toho, co by Černoočko s jejími šaty udělal, a tak se schová do vykotlaného dubu.

Přehlídka už se zachránit nedá. Porotci se pohádali a není možné ani vyhlásit vítězný model. Některé děti se honí po přehlídkovém molu a nakrucují se jako světové top modelky, jiné skládají z barevných kostiček věže a mosty. Dospělí se vrtí na svých židlích a chystají se odejít. Naštěstí v tu chvíli dovezou občerstvení. A tak Černoočko sundá frak a pozve všechny na čokoládový dort. Nedala si jen Rubikovka, která se skicákem v ruce seděla před věží sestavenou z kostek, navrhovala totiž nové modely.

Komentáře