Herbář víly Elišky a kouzelné bylinky z Nového Zélandu

Eliška si již před mnoha lety založila herbář. Je to její koníček. Víly po světě si rády herbáře mezi sebou posílají a navzájem tak sdílejí zajímavé informace. Dokonce si občas herbáře předávají s kamarádkami. Díky svým vílím kamarádkám v nich má bylinky z celého světa. Hodně bylinek je samozřejmě z Nového Zélandu, kde bydlí její dobrá kamarádka víla Aroha.
Eliška si ráda herbář prohlíží a vzpomíná na to, kde všude rostlinky sbírala, a na své kamarády po světě.
„Podívejme, co tu máme!“ prohlíží si Eliška svůj herbář i dnes stránku po stránce. Vedle pečlivě vylisovaných rostlin jsou i nakreslené obrázky. To aby věděla, jaké mají rostliny barvy, ty sušené totiž často časem blednou a ztrácí své krásné barvy.

„Jéééé, OBRACENKA,“ vzpomene si víla. Obracenka je malá modrofialová květina s pěti okvětními lístky. Je vzácná a ukazuje se, jen když se ti velmi daří. Ovšem její kouzelná moc je trošku nešťastná, protože přináší smůlu. Brr!! Eliška se snaží obracence už mnoho let vyhnout! Její kamarádce víle Amálce se takhle jednou obracenka zjevila a Amálce se pokazil celý den. Nejdřív se jí nepovedl odvar ze sedmikrásek, potom spálila bábovku a nakonec si dala do čaje místo cukru sůl!

Zato taková SLUNÍČKOVÁ OBLUDA, tu by byla nádhera najít. Také je hodně vzácná a vypadá jako sluníčko. Po vypití odvaru z ní pak víly vidí dobře potmě. Ale je těžké ji najít, protože se schovává pod vodou, většinou v truhle s pirátským pokladem.

Na další stránce je OHNIVÁ KYTIČKA. Je oranžová se dvěma zelenými lístky. Většinou se dá najít za třetím bukem u paloučku a její odvar je hořlavý a výborný na rozdělávání táboráku. Jednou si takhle Eliška s Fanym a celou jeho rodinou užili pěkný večer u opékání buřtů. Eliška na to ráda vzpomíná.


„Na tebe jsem skoro zapomněla,“ kouká na další stránce na STROMOŠKRTIČ OBECNÝ. Ten jí také poslala Aroha, Eliška z něj má strach. Je to velmi nebezpečná rostlina, dá se najít v každém lese, ale červené květy se mohou sbírat pouze za úplňku jednou za tisíc let. To nebezpečí za to ale stojí, protože její červené květy, nasbírané ve správný čas, vyléčí úplně každou nemoc.

Na další stránce Eliška najde SRDEČNÍK. Je to pěkná fialová kytička se žlutým středem. Není nikterak vzácný, ale Eliška ho našla v novozélandské buši, když byla na návštěvě právě za svou kamarádkou Arohou. Je ale velmi užitečný a vaří se z něj dobrý čaj proti bolesti hlavy.

Z téhle návštěvy jí přibyla do herbáře také FIALOVÁ BYLINA. Patří k Eliščiným nejoblíbenějším, umí totiž přičarovat zmrzlinu. Je to malá kytička s fialovými lístky a hnědým středem. Je vzácná, protože roste jenom na Novém Zélandu ve Wellingtonu na kouzelném dětském hřišti. Eliška s Arohou si tenkrát hned na hřišti díky ní pochutnaly na kopci zmrzliny!

I poslední stránka herbáře je spojená s kamarádkou ze Zélandu. Je na ní PĚKNÁ BYLINA. Je to bylinka, která je v novozélandském Wellingtonu velmi běžná. Všichni místní obyvatelé dobře vědí, že tahle malá kytička umí udělat obrovský vítr. Tak se nedivme, že je Wellington celosvětově vyhlášený právě větrem!

Komentáře