Mojráček zjišťuje, co je to rozvod

Jednoho dne přišel Mojráček domů ze školy a byl velice překvapený. V obýváku totiž seděla jeho maminka s tetou, sestřenicí a bratrancem. To by nebylo nic neobvyklého, ale oni za nimi od doby, co se Mojráček s rodiči přestěhoval, nikdy nepřijeli. A teď se najednou rozhodli je navštívit.
Mojráček měl velkou radost, že sestřenici Míšu a bratrance Jakuba vidí. Ale zároveň byl trochu nesvůj. Když šla jeho maminka do kuchyně připravit nějaké občerstvení, zeptal se jí Mojráček, jestli se neděje něco vážného. „Neboj se, Mojráčku,“ řekla mu maminka, „neděje se nic, co by tě muselo vystrašit. Všichni jsou v pořádku. Teta si jen potřebovala s někým promluvit a na chvíli si udělat s dětmi dovolenou. A tak přijeli k nám.“
Mojráček se uklidnil. Ještě jednou se se všemi přivítal, zeptal se jich na cestu a jak se má babička, dědeček a jeho kamarádka Anička. Pak vzal Míšu a Jakuba do svého pokojíčku. Chtěl se taky trochu pochlubit, jak si ho sám pěkně zařídil. Dětem se pokojík moc líbil a hned si začaly hrát. Po chvíli se však na sebe trochu smutně podívaly a povzdechly si. „Co se děje?“ ptal se Mojráček. „Víš, Mojráčku, my jsme nepřijeli jen tak na návštěvu,“ začal Jakub, „naše maminka se s tatínkem bude rozvádět.“ Mojráček byl zmatený, nevěděl, co rozvod přesně znamená. A tak mu Míša vysvětlila, že jejich rodiče se už přestali mít rádi a nechtějí bydlet společně. A proto je maminka všechny sbalila a odjela s nimi k Mojráčkovi a jeho rodičům.
Mojráček o rozvodu tety a strejdy musel pořád přemýšlet. Dostal strach, jestli se náhodou i jeho rodiče nebudou chtít rozvést. A tak si k nim večer vlezl do postele a celý utrápený je chytil za ruce. „Co se děje, Mojráčku, trápí tě něco?“ ptal se znepokojeně tatínek. To nebylo jen tak, že k nim Mojráček v noci přišel. „Tatínku, že se s maminkou nerozvedeš?“ ptal se Mojráček. Maminka i tatínek ho pohladili po vlasech a ujistili ho, že se opravdu nemá čeho bát. Že dospělým se prostě někdy stává, že si najednou přestanou rozumět a rozvedou se. Oni ale, že se mají moc rádi a určitě se rozvádět nebudou. „A teď hybaj do své postýlky!“ poručil tatínek. Mojráček dal rodičům pusu na dobrou noc a odešel do svého pokoje.
Tu noc usínal s úsměvem nad tím, jak má prima rodiče, kteří se mají moc rádi.

Tipy pro rodiče:

  • Snažte se nehádat před dětmi.
  • I když před dětmi rozvod neřešíte, přesto i velmi malé dítě vnímá, že se něco mezi rodiči děje. Proto je dobré s dětmi o rozvodu mluvit co nejdříve, když už je jasné, že opravdu k rozvodu dojde. Dobré je, když to dětem sdělí oba rodiče najednou.
  • Není vhodné informaci o rozvodu sdělovat, pokud jste rozrušení, sdělovat příliš informací, nebo situaci zlehčovat.
  • Pokud se dítě ptá na některé věci, např. jestli má jeden z rodičů mimomanželský poměr, nemá smysl dětem lhát.
  • Dospělí některé věci berou jako samozřejmost, ale je důležité ujistit děti, že ony za rozvod nemohou a že mohou mít rády oba rodiče.
  • U dětí od 10 let je dobré přihlédnout k tomu, s kterým rodičem chtějí bydlet. Věk 10 let berte orientačně, nutné je brát ohled na osobnost dítěte.

Komentáře