Kladruby nad Labem

Krajina východních Čech okolo Pardubic, jejíž ráz určuje široký tok řeky Labe, se pyšní mnoha unikáty. Jedním z nich jsou Kladruby nad Labem, obec v Polabské nížině, která proslula především chovem koní. Rod Pernštejnů zde nechal vybudovat koňskou oboru, ve které choval stovky koní volně v přírodě. Císař Maxmilián II. Habsburský na tomto místě později založil hřebčín, jeho nástupce císař Rudolf II. pokračoval v tradici chovu koní a hřebčín v roce 1579 povýšil na císařský dvorní hřebčín.

Hřebčín v Kladrubech nad Labem se řadí mezi nejstarší na světě. Starokladrubští koně jsou jedno z nejstarších plemen koní na světě a zároveň nejstarší původní české plemeno. Původně byli tito koně využíváni pro ceremoniální účely panovnických dvorů. Nyní reprezentují například královské rody ve Švédsku a Dánsku. Jsou využíváni pro soutěže spřežení, drezuru, ale také třeba jízdní policii. Dnes se v Kladrubech chová přibližně 500 starokladrubských koní. Z toho 250 běloušů je přímo v Kladrubech a 250 vraníků v blízkých Slatiňanech. Součástí Národního hřebčína je také zámek, kočárovna, postrojovna, muzeum, rozhledna a lesovna. Rozloha okolního areálu se shoduje s původní oborou, kde se chovali koně, kteří tahali narubané klády (odtud pochází název obce Kladruby) k Labi. Ty se pak po řece plavily až do Hamburku.

Pro svoji jedinečnost je kladrubský hřebčín prvním hřebčínem na světě, který je zapsaný na Seznamu památek světového dědictví UNESCO. Starokladrubský kůň je národním pokladem a jediným živým tvorem na této planetě, který je kulturní památkou.

Zdroj:  https://www.nhkladruby.cz/, https://www.kudyznudy.cz/vyhledavani?tag=Kladruby%20nad%20Labem

Komentáře