Milešovka

Hora Milešovka je označována jako královna Českého středohoří. Je to nápadný kuželový vrchol vzniklý vulkanickými procesy. Je jako pyramida – symetrická, ostrá a jako šipka tyčící se do nebe. Nelze ji přehlédnout z žádné světové strany, poskytuje nádherné výhledy a vždy upoutávala pozornost lidí.

Chodil sem Karel Hynek Mácha, Jan Neruda, Jaroslav Vrchlický, J. W. Goethe i pruský král Fridrich Vilém III. Německý přírodovědec a cestovatel Alexander von Humboldt označil Milešovku za třetí nejkrásnější vyhlídku na světě. Výhledem byl natolik nadšen, že výstup na vrchol pak každoročně opakoval po dobu dalších dvaceti let.

Milešovka se tyčí do výšky 836,7 metrů nad mořem a okolní krajinu převyšuje téměř o 400 metrů. Je tak nejvyšší horou Českého středohoří.

Meteorologové uvádějí, že je místem, jehož podnebí patří v Česku k nejdrsnějším, a označují Milešovku za největrnější horu – má nejvíce větrných dní

v roce a jsou zde nejsilnější větry ze všech hor v České republice. Bezvětří zde panuje pouhých osm dní v roce. Milešovce se též říká Hromová hora, je to proto, že jsou zde často bouřky a blesky do ní narážejí, protože je z čediče a ze znělce, a tudíž je to taková „magnetická hora“.

Už v 19. století vyrostla na jejím vrcholu jedna z prvních horských restaurací. Později přibyla meteorologická stanice s rozhlednou pro turisty. Dnes tu má pracoviště Ústav fyziky atmosféry, patřící Akademii věd. Meteorologické stavy, jako je vlhkost, teplota, směr větrů nebo tvar oblaků, zde měří nepřetržitě již od roku 1905, a tak je nejstarší horskou meteorologickou stanicí v Česku.

Unikátem je i to, že návštěvníci i pozorovatelé musí nahoru vystoupat pěšky.

Komentáře