Lucembursko má s Českem společného Jana a Karla, ale i oblibu v pěších výletech. Je bohaté nejen společnou historií s Českými zeměmi, financemi (je nejbohatší zemí v EU) nebo jazyky (řeči jsou tu oficiální tři, ale na ulici zaslechnete snad všechny jazyky světa), ale i místy, kam se můžete vydat na výlet.
M jako se Mullerthal. Nebo taky lucembursky Mëllerdall. Nachází se v oblasti zvané Petite Suisse Luxembourgeoise – tedy lucemburské Malé Švýcarsko. I tady najdeme podobnost s Českem – na severu Čech se totiž nachází oblast Česko-saské Švýcarsko. V obou případech, v ČR i v Luxu (jak místní Češi zkracují slovo Lucembursko), jsou naše malá Švýcarska zvláště malebné oblasti se skalními pískovcovými útvary. A to je přesně to, co v Mullerthalu (to je německá podoba jména) najdete.
Skalní města. Když se vydáte na některý z mullerthalských okruhů, můžete si být jisti, že se vám tam bude líbit. Cestou můžete hádat, co vám která skála připomíná. Na rozdíl od těch českých jich většina nemá jména, a tak je jen na vás, jak si je pojmenujete.
Stezky podél potůčků a říček. Kdo si rád hraje ve vodě, přijde si na své. Na spoustě míst jsou říčky a potoky přístupné. Připravte se ale na to, že voda je ledová i v létě! Lesy hluboké a voňavé plné nádherných zákoutí. A představte si, že Lucemburčané nesbírají houby!
Tajemný most Schiessentumpel. Tenhle most nad vodopádem byl postaven v 19. století v „krajině vlků“, jak se před rozvojem turismu mluvívalo o Mullerthalu. Jsou v něm nepravidelně rozmístěné kameny, které jsou vytesané do prapodivných tvarů. Proč tam ale jsou, je záhada. Možná stavitelé použili kameny z jiných staveb. Možná je v těch kamenech skryté nějaké poselství, které neumíme rozluštit. Co myslíte?
Malý kvíz