Protože za chvíli začne v Turecku jaro, rozhodli jsme se vás pozvat do oblasti, která oplývá množstvím kulturních památek a přírodních pokladů. Příroda procitá k životu, všechno se zelená a začíná kvést, vzduch voní a na každém kroku doslova zakopnete o kus historie.
Asi už jste slyšeli o slavném antickém městě Efez, ale říká vám něco Aizanoi? Pravděpodobně ne, protože se nenachází na hlavních turistických trasách. Najdete tu jeden z nejzachovalejších Diových chrámů na světě, nejstarší komplex stadiónu a divadla na světě a jednu z nejstarších burz na světě. Toto původně frýžské město se rozkládalo na březích řeky Penkalas, jeho části dodnes spojuje kamenný římský most.
Když už jsme u těch mostů, posuneme se o kousek dál na řeku Banaz, přes kterou se ve výšce 17 metrů majestátně klene jednoobloukový most Cilandiras. Most se rozpíná mezi skálami, ze kterých s burácením padá vodopád. Od mostu byla podél řeky vybudovaná dřevěná stezka, která měla původně vést až k pozůstatkům antického města Pepuza.
Celá oblast je vyhlášená romantickými říčními kaňony, takže kdybyste pokračovali po stezkách kolem řeky Banaz, dostali byste se do přírodního parku Ulubey kaňon. Ten nabízí výhledy na nezapomenutelné přírodní scenérie, třeba z prosklené terasy. Kaňon má celkovou délku 40–45 km, je 100–500 m široký a 135–170 m hluboký.
Naším favoritem je proto mnohem klidnější údolí Taşyaran, jehož barevné skalní útvary byly formovány působením vody a větru. Na jaře jsou břehy porostlé šťavnatou zelenou trávou, řeka zurčí mezi kameny, je slyšet kvakot žab, kytky a stromy voní… Prostě báječná 2,5 km dlouhá procházka s kamennými přelézačkami.
V této oblasti je ještě mnoho dalších zajímavých míst, ale pro tentokrát doporučíme už jen jedno místo s nezapomenutelným „geniem loci“ – pozůstatky helénského města Blaundus rozeseté na náhorní plošině. Na svazích a mezi zbořenými antickými budovami se pasou kozy a ovce, vítr vám čechrá vlasy, do očí se opírají paprsky zapadajícího slunce a všude vůkol je božský klid…